21 stycznia 1920 roku w trakcie odbywającego się w hotelu Germania w Szczytnie zebrania/wiecu plebiscytowego Mazurskiej Rady Ludowej dotkliwie pobity został Bogumił Linka. Na skutek odniesionych obrażeń i braku fachowej pomocy Linka zmarł 29 marca 1920 roku.
„Spieszę z informacją, że z radością wsparłem ten kolejny szczytny, jak na Szczytno przystało cel” pisze Pan Daniel Stachula, który wziął udział w akcji „Łączy nas sport - dla Gabrysi”.
W środę, 20 stycznia Jarosław Matłach spotkał się z majorem Zbigniewem Stakunem, który podziękował Staroście za wieloletnią współpracę i wręczył medal z okazji 75-lecia powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień.
20 stycznia 2016 roku otwarto port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach.
20 stycznia 1942 roku zmarł w Hartheim Jan Jagiełko Jaegerthal. W trakcie plebiscytu działał na rzecz przyłączenia Mazur do Polski.
Niebagatelna kwota łącznie 15 tys. została przekazana dla małej Gabrysi i Szymka Szymborskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację.
Mamy prawdziwą mazurską zimę. Wobec takiego piękna nie można przejść obojętnie. Wraz z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo i Hubertem Jasionowskim fotografem przyrody zapraszamy na wycieczki do lasu, oraz mały kurs rozpoznawania tropów zwierząt.
Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, Mazurką z wyboru. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuje jako oligofrenopedagog z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz społeczny kurator sądowy. Prywatnie żona Jarosława, mama dorosłej Adrianny. Jest autorką książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. W przyszłym roku ukaże się czwarta książka autorki pt. „Dotyk Mazur”.
15 stycznia 1765 r. na 22 włókach, w miejscu wcześniejszej stanicy myśliwskiej został założony Powałczyn.
11 stycznia 1926 r. w Hotelu Berliner Hof (znajdował się w miejscu dzisiejszej księgarni Fraszka w Szczytnie) odbył się bal maskowy dla uczczenia 2 rocznicy istnienia Związku Żydowskich Żołnierzy Frontowych.
9 stycznia 1932 roku w Jedwabnie miały miejsce zamieszki spowodowane przybyciem tu policji i prokuratora badających sprawę pobicia w Jedwabnie członków delegacji Polskiego Towarzystwa Szkolnego, która wcześniej badała sprawę pobicia w Dębowcu Bogumiła Późnego, chcącego założyć w tej miejscowości polską szkołę.
Znany szczycieński fotografik Hubert Jasionowski nie ma wątpliwości - Nasz powiat jest piękny o każdej porze roku, dlatego warto wychodzić jak najczęściej i podziwiać przyrodę. Ja ostatnio z rodziną byłem w okolicach Wałpusza, dokładnie nad rzeką Wałpuszą. Przy okazji takich wycieczek można na swojej drodze spotkać jelenia, sarnę, dzika, a jak ktoś ma szczęście to także lisa - mówi.
Dziś, w piątek, 8 stycznia z Agencji Rezerw Materiałowych do szczycieńskiego szpitala trafił tomograf. Warte ponad 3,5 mln. urządzenie stanęło w pobliżu wejścia do nowego skrzydła. Tomograf został dostarczony w gotowej pracowni mobilnej.
Na liście inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2021 roku znalazło się 11 zadań m.in. rozbudowy i przebudowy dróg, kontynuacja budowy ścieżki na terenie gminy Dźwierzuty. Łącznie na inwestycje powiat przeznaczy prawie 13 mln. zł.