5 grudnia 1989 roku w Szczytnie ukazał się pierwszy numer "Mazura", pisma Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Szczytnie.
14 listopada 1806 roku na plebanii w Jedwabnie zatrzymała się uciekająca przed wojskami napoleońskimi pruska para królewska: Fryderyk Wilhelm III i Luiza.
15 września 1954 utworzono w Szczytnie Ośrodek Szkolenia Oficerów Milicji Obywatelskiej.
10 września 1990 powstała Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Od 16 do 25 lipca 1639 w Szczytnie przebywał król Polski Władysław IV Waza z dworem.
7 maja 1946 roku została zatwierdzona administracyjnie nazwa Szczytno.
Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, Mazurką z wyboru. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuje jako oligofrenopedagog z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz społeczny kurator sądowy. Prywatnie żona Jarosława, mama dorosłej Adrianny. Jest autorką książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. W przyszłym roku ukaże się czwarta książka autorki pt. „Dotyk Mazur”.
Z końcem roku Zarząd Dróg Powiatowych w Szczytnie wzmocnił swój park sprzętowy poprzez zakup równiarki drogowej podpinanej do cięgnika oraz posypywarki. Łączny koszt zakupu to niecałe 115 tys. zł.
Szpital Powiatowy w Szczytnie znalazł się wśród siedmiu placówek medycznych z Warmii i Mazur, którym zarząd województwa przyznał łącznie 20 milionów dofinansowania.
3 stycznia 1687 r. w Toruniu zmarł Krzysztof Hartknoch.
Jeżeli w nowym 2021 roku postanowili Państwo: więcej czytać, więcej chodzić pieszo i jeździć rowerem, lub zacząć zdrowo się odżywiać możemy Państwu pomóc.
Nowy rok, to nie tylko data w kalendarzu, ale przede wszystkim noworoczne postanowienia, a te często mają związek z poprawą naszej kondycji. - Wszystkich, którzy chcieli zacząć ten rok na sportowo zapraszam na ścieżkę prowadzącą ze Szczytna do Ochódna - zachęca Rafał Kot, szczycieński biegacz specjalizujący się w biegach długodystansowych.
1 stycznia 1997 r. Pasym odzyskał utracone w 1946 r. prawa miejskie. Po raz pierwszy Pasym został miastem w 1386 r.
1 stycznia 2019 r. Wielbark odzyskał prawa miejskie. Pierwszy raz Wielbark został miastem 21 lipca 1723 r.
1 stycznia 1807 r. wojska napoleońskie zajęły Pasym.