Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP

Kartka z kalendarza

2021-03-22 07:40:23 (ost. akt: 2021-03-22 08:01:30)

22 marca 1856 r. urodził się w Richard Anders. Właściciel m.in. młyna i tartaku znajdujących się naprzeciwko dworca w Szczytnie.

Posiadał szesnaścioro rodzeństwa. Będący 12 dzieckiem pastora Richard wcześnie zaczął pracę i naukę u kupców i przedsiębiorców. Dzięki temu poznał tajniki prowadzenia biznesu. Po zakończonej nauce wrócił do domu. W 1882 roku wydzierżawił w Spychowie tartak. Tak zaczęła się historia imperium przemysłowego Andersa. W 1883 r. przeniósł się do Rucianego gdzie kupił swój pierwszy tartak. W 1887 r. odkupił od Szczytna lasy leżące pomiędzy miastem a Młyńskiem. Od władz Kościoła ewangelickiego w Szczytnie kupił ziemię leżącą na południe od torów kolejowych, dzięki czemu w 1888 r. wzniósł naprzeciwko dworca kolejowego młyn i tartak.
W 1904 roku w Szczytnie wzniesiono według projektu Otto Metta fabrykę listew. Zakład zlokalizowany pomiędzy torami a dzisiejszą ulicą Bolesława Chrobrego był późnej znacząco rozbudowywany.
Anders budował nie tylko młyny, tartaki czy fabryki. Wybudował również mieszkania dla kadry kierowniczej, jak i zwykłych pracowników.
W 1906 roku Richard Anders na działce przy dzisiejszej ulicy Marii Skłodowskiej Curie stworzył park, który ofiarował mieszkańcom miasta. W parku posadzono wiele egzotycznych gatunków drzew i krzewów. Przy stawie zlokalizowano niewielki amfiteatr. Wytyczono alejki. Porządku pilnowali zatrudnieni przez Andersa ogrodnicy. Był tu również kort tenisowy. Najważniejszym miejscem w parku był pomnik z popiersiem Bismarcka. Po plebiscycie swoje miejsce znalazł tu pomnik upamiętniający niemieckie zwycięstwo.
2 czerwca 1909 roku doszło do pożaru, w wyniku którego spłonął młyn i tartak znajdujący się naprzeciwko dworca. Pomimo dużych strat zakład został szybko odbudowany.
I wojnę światową szczycieńska część imperium Andersa, pomimo ogromnych zniszczeń w samym Szczytnie, przetrwała w dosyć dobrym stanie. Późniejsza odbudowa miasta tylko przyspieszyła rozwój firmy.
W 1925 r. Anders założył filię w Królewcu, gdzie zakupił duży tartak. Richard Anders zmarł 9 stycznia 1934 r. w Rucianem.

Zobacz także

więcej »