menu

XIV edycja Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołtys z poetycką duszą

2021-03-19 07:37:03 (ost. akt: 2021-03-19 08:03:27)

Starostwo Powiatowe w Szczytnie wraz z "Kurkiem Mazurskim" już po raz czternasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. złotych.

Rumy to zamieszkiwana przez 340 osób wieś na pograniczu powiatu szczycieńskiego. Funkcjonuje tu szkoła oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Mieszkańcy mają też do dyspozycji świetlicę. Sołtysem Rum od 2019 r. jest Joanna Kubicka. Do startu w wyborach namówiła ją córka Adrianna. Pani Joanna pochodzi z Olsztyna. Do Rum trafiła za sprawą męża.

- Początkowo przyjeżdżaliśmy tu tylko na weekendy. Na stałe przeprowadziliśmy się w 2010 r. - wspomina sołtys. Z Olsztynem nadal jest związana zawodowo – pracuje jako ekonomistka w jednej z dużych olsztyńskich firm. Życie rodzinne oraz pracę umiejętnie godzi z zaangażowaniem na rzecz lokalnej społeczności.

Rumy to wieś, w której wiele się dzieje. Mieszkańcy organizują imprezy integracyjne, tradycją są tu także odbywające się od lat dożynki sołeckie. - Na początku kadencji mieliśmy ambitne plany, ale pokrzyżowała je pandemia koronawirusa - ubolewa pani Joanna. Mimo to w 2020 r. udało się zorganizować wcale niemało wydarzeń: choinkę dla dzieci, bal karnawałowy dla dorosłych oraz Dzień Kobiet. Wykonano także zadania inwestycyjne w ramach funduszu sołeckiego.
Były to prace remontowe przy świetlicy, w tym wykonanie ogrodzenia. Rozpoczęto również naprawę przeciekającego dachu. Na ten rok zamierzenia są też bardzo ambitne. Ze środków funduszu sołeckiego mieszkańcy planują zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu świetlicy. - Mielibyśmy dzięki temu ciepłą wodę i ogrzewanie. Moglibyśmy częściej się spotykać i realizować nasze pomysły – mówi sołtys. Dodaje, że teraz budynek jest ogrzewany tylko przed większymi imprezami, co sprawia, że w środku panuje wilgoć.

Pani Joanna realizuje się także na niwie artystycznej. Należy do grupy wokalno – poetyckiej „Rumianki”, która włącza się w organizację m.in. Dni Papieskich oraz organizowanych wspólnie z miejscowym księdzem proboszczem uroczystości religijnych. Zdradza, że bardzo lubi czytać poezję, która jest dla niej
odskocznią od codzienności. Sołtys podkreśla, że zawsze może liczyć na wsparcie mieszkańców. - Od nich pochodzi cała siła napędowa i zaangażowanie. Sołtys sam by nic nie zdziałał – zauważa. Zwraca także uwagę na dobrą współpracę Rady Sołeckiej z jednostką OSP Rumy.
Należą do niej mąż oraz córka pani Joanny. - Córka jest już trzecim pokoleniem strażaków w naszej rodzinie, bo do OSP należy również mój 75-letni teść, który wstąpił do niej jako 17-letni chłopak – podkreśla z dumą sołtys. - Straż i Rada Sołecka to takie naczynia połączone. Strażacy mogą liczyć na nas, my na nich – dodaje.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/03/orig/dzwierzuty-38898.jpg

JAK GŁOSOWAĆ?
W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa.

Artykuł pochodzi z tygodnika Kurek Mazurski nr 9 (1368) z 3.03.2021 r.