22 lutego 1910 roku w nieistniejącym już Dużym Dębowcu nad rzeką Omulew urodził się Walter Późny - działacz narodowy na Mazurach, dziennikarz i polityk, poseł na Sejm PRL II i III kadencji.
Szczęśliwie dla miłośników białego puchu - pogoda spłatała nam figla, a zima zamiast nas opuścić rozgościła się na dobre. Dlatego wraz z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo zachęcamy by nie tylko ruszyć w teren, ale przy okazji zejść z utartych ścieżek i pójść na przełaj. - Podczas takich spacerów należy mieć ze sobą mapę, kompas i naładowany telefon, to pozwoli nam się nie zgubić i w razie potrzeby wezwać pomoc - wyjaśnia leśnik.
Do godz. 09:00 dnia 19.02.2021 prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -20°C do -14°C (lokalnie do -22°C). Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -5°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h.
18 lutego 1917 roku zmarł pastor Karl Friedrich Nadolny. Był pastorem w Jedwabnie w latach 1876-1895.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!
W publikowanym cyklu „Siedmiu Podróży” prezentujemy krótkie fragmenty przewodników Wojciecha Kujawskiego wraz z archiwalnymi fotografiami. Odnajdziecie w nich Państwo miejsca zlokalizowane w gminach Rozogi, Dźwierzuty, Szczytno, Jedwabno i miastach Szczytno, Pasym i Wielbark. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa by sięgnąć po przewodniki autora i odwiedzić opisywane miejsca.
17 lutego 1383 roku lokowano Burdąg.
16 lutego 1816 roku urodził się Walenty Tolsdorf, ksiądz katolicki nazywany "patriarchą Mazur", który w 1854 r. wydał w Szczytnie "Pieśni pogrzebowe".
Trwa piękna zima, dlatego warto ruszyć w teren, by nauczyć się rozpoznawać ptaki. - Nawet sroga zimowa aura nie powinna być dla nas przeszkodą w wyjściu z domu, ponieważ nawet krótki spacer może dostarczyć nam miłych wizualnych wrażeń - zachęca fotograf i przyrodnik Arkadiusz Stań.
Park linowy? Prace na wysokościach? Rekreacyjna wspinaczka? Nie lekceważ potencjalnych zagrożeń związanych z uszkodzonym lub zużytym sprzętem asekuracyjnym.
Biała i mroźna zima wciąż jest obecna w naszym Powiecie. Mimo że wielu doskwiera, to paradoksalnie jest to dobry moment by podziwiać zimowy pejzaż. W tym tygodniu o polecenie swojego ulubionego miejsca na zimową wyprawę poprosiliśmy pilota drona Kacpra Stepokurę.
W publikowanym cyklu "Podróży literackich" prezentujemy krótkie fragmenty książek Grażyny Mączkowskiej. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa by odwiedzić opisywane miejsca i sięgnąć po prozę mieszkanki Szczytna.
Lipa została laureatką jubileuszowego X konkursu na polskie Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja, zdobywając rekordową liczbę 15346 głosów. Na potrzeby kolejnego – europejskiego już – etapu konkursu, lipa nazwana została Wiejską Dobrodziejką.
10 lutego 1555 roku lokowano Jeleniowo.