11 stycznia 1926 r. w Hotelu Berliner Hof (znajdował się w miejscu dzisiejszej księgarni Fraszka w Szczytnie) odbył się bal maskowy dla uczczenia 2 rocznicy istnienia Związku Żydowskich Żołnierzy Frontowych.
9 stycznia 1932 roku w Jedwabnie miały miejsce zamieszki spowodowane przybyciem tu policji i prokuratora badających sprawę pobicia w Jedwabnie członków delegacji Polskiego Towarzystwa Szkolnego, która wcześniej badała sprawę pobicia w Dębowcu Bogumiła Późnego, chcącego założyć w tej miejscowości polską szkołę.
Znany szczycieński fotografik Hubert Jasionowski nie ma wątpliwości - Nasz powiat jest piękny o każdej porze roku, dlatego warto wychodzić jak najczęściej i podziwiać przyrodę. Ja ostatnio z rodziną byłem w okolicach Wałpusza, dokładnie nad rzeką Wałpuszą. Przy okazji takich wycieczek można na swojej drodze spotkać jelenia, sarnę, dzika, a jak ktoś ma szczęście to także lisa - mówi.
Dziś, w piątek, 8 stycznia z Agencji Rezerw Materiałowych do szczycieńskiego szpitala trafił tomograf. Warte ponad 3,5 mln. urządzenie stanęło w pobliżu wejścia do nowego skrzydła. Tomograf został dostarczony w gotowej pracowni mobilnej.
Na liście inwestycji, które zostaną zrealizowane w 2021 roku znalazło się 11 zadań m.in. rozbudowy i przebudowy dróg, kontynuacja budowy ścieżki na terenie gminy Dźwierzuty. Łącznie na inwestycje powiat przeznaczy prawie 13 mln. zł.
5 grudnia 1989 roku w Szczytnie ukazał się pierwszy numer "Mazura", pisma Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" w Szczytnie.
14 listopada 1806 roku na plebanii w Jedwabnie zatrzymała się uciekająca przed wojskami napoleońskimi pruska para królewska: Fryderyk Wilhelm III i Luiza.
15 września 1954 utworzono w Szczytnie Ośrodek Szkolenia Oficerów Milicji Obywatelskiej.
10 września 1990 powstała Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.
Od 16 do 25 lipca 1639 w Szczytnie przebywał król Polski Władysław IV Waza z dworem.
7 maja 1946 roku została zatwierdzona administracyjnie nazwa Szczytno.
Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, Mazurką z wyboru. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuje jako oligofrenopedagog z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz społeczny kurator sądowy. Prywatnie żona Jarosława, mama dorosłej Adrianny. Jest autorką książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. W przyszłym roku ukaże się czwarta książka autorki pt. „Dotyk Mazur”.
Z końcem roku Zarząd Dróg Powiatowych w Szczytnie wzmocnił swój park sprzętowy poprzez zakup równiarki drogowej podpinanej do cięgnika oraz posypywarki. Łączny koszt zakupu to niecałe 115 tys. zł.
Szpital Powiatowy w Szczytnie znalazł się wśród siedmiu placówek medycznych z Warmii i Mazur, którym zarząd województwa przyznał łącznie 20 milionów dofinansowania.
3 stycznia 1687 r. w Toruniu zmarł Krzysztof Hartknoch.