

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi szczepień przeciwko Covid-19.

21 stycznia 1920 roku w trakcie odbywającego się w hotelu Germania w Szczytnie zebrania/wiecu plebiscytowego Mazurskiej Rady Ludowej dotkliwie pobity został Bogumił Linka. Na skutek odniesionych obrażeń i braku fachowej pomocy Linka zmarł 29 marca 1920 roku.

„Spieszę z informacją, że z radością wsparłem ten kolejny szczytny, jak na Szczytno przystało cel” pisze Pan Daniel Stachula, który wziął udział w akcji „Łączy nas sport - dla Gabrysi”.

W środę, 20 stycznia Jarosław Matłach spotkał się z majorem Zbigniewem Stakunem, który podziękował Staroście za wieloletnią współpracę i wręczył medal z okazji 75-lecia powstania Wojskowej Komendy Uzupełnień.

20 stycznia 2016 roku otwarto port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach.

20 stycznia 1942 roku zmarł w Hartheim Jan Jagiełko Jaegerthal. W trakcie plebiscytu działał na rzecz przyłączenia Mazur do Polski.

Niebagatelna kwota łącznie 15 tys. została przekazana dla małej Gabrysi i Szymka Szymborskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację.

Mamy prawdziwą mazurską zimę. Wobec takiego piękna nie można przejść obojętnie. Wraz z Adamem Gełdonem z Nadleśnictwa Spychowo i Hubertem Jasionowskim fotografem przyrody zapraszamy na wycieczki do lasu, oraz mały kurs rozpoznawania tropów zwierząt.

Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, Mazurką z wyboru. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuje jako oligofrenopedagog z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz społeczny kurator sądowy. Prywatnie żona Jarosława, mama dorosłej Adrianny. Jest autorką książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. W przyszłym roku ukaże się czwarta książka autorki pt. „Dotyk Mazur”.

15 stycznia 1765 r. na 22 włókach, w miejscu wcześniejszej stanicy myśliwskiej został założony Powałczyn.


11 stycznia 1926 r. w Hotelu Berliner Hof (znajdował się w miejscu dzisiejszej księgarni Fraszka w Szczytnie) odbył się bal maskowy dla uczczenia 2 rocznicy istnienia Związku Żydowskich Żołnierzy Frontowych.

9 stycznia 1932 roku w Jedwabnie miały miejsce zamieszki spowodowane przybyciem tu policji i prokuratora badających sprawę pobicia w Jedwabnie członków delegacji Polskiego Towarzystwa Szkolnego, która wcześniej badała sprawę pobicia w Dębowcu Bogumiła Późnego, chcącego założyć w tej miejscowości polską szkołę.

Znany szczycieński fotografik Hubert Jasionowski nie ma wątpliwości - Nasz powiat jest piękny o każdej porze roku, dlatego warto wychodzić jak najczęściej i podziwiać przyrodę. Ja ostatnio z rodziną byłem w okolicach Wałpusza, dokładnie nad rzeką Wałpuszą. Przy okazji takich wycieczek można na swojej drodze spotkać jelenia, sarnę, dzika, a jak ktoś ma szczęście to także lisa - mówi.

Dziś, w piątek, 8 stycznia z Agencji Rezerw Materiałowych do szczycieńskiego szpitala trafił tomograf. Warte ponad 3,5 mln. urządzenie stanęło w pobliżu wejścia do nowego skrzydła. Tomograf został dostarczony w gotowej pracowni mobilnej.