Wyróżnienia nagrody Juranda - sylwetki laureatów

2021-06-17 08:10:51 (ost. akt: 2022-06-23 11:39:36)

Przedstawiamy Państwu sylwetki laureatów wyróżnień nagrody Juranda, czyli najważniejszej nagrody Powiatu Szczycieńskiego.

We wtorek, 15 czerwca w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyło się wręczenie wyróżnień i nagród Juranda. Trafiły one do wybitnych mieszkańców naszego powiatu już po raz 21. Otrzymali je sportowcy, ludzie kultury i właściciele firm.

Kapituła Juranda przyznała 5 Jurandów, 1 Juranda honorowego i 3 wyróżnienia.

WYRÓŻNIENIA:

Amatorska Grupa Teatralna TREMA ze Spychowa, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5044-picture60c8f40c6f92c.jpg

Grupa Teatralna „TREMA” ze Spychowa zawiązała się w 2012 roku w celu przygotowania przedstawienia z okazji Dnia Dziecka, którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo i Biblioteka Publiczna. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Beaty Izdebskiej, będącej reżyserem, 1 czerwca 2012 r. zaprezentowano sztukę, pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Entuzjastyczne przyjęcie bajki zaowocowało zawiązaniem się grupy teatralnej, która działa do dzisiaj. Obecnie 16 jej członków, przez 8 lat działalności, wystawiło 16 przedstawień, w tym 2 sztuki dla dorosłych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W 2020 r., Grupa „Trema” wydała audiobooka z bajką, pn. „O mądrej Królewnie i Smoku ze Spychowa”. Wielki wkład w działalność grupy wniosła Pani Krystyna Pieńkowska, wieloletni pedagog i wspaniały narrator oraz niezapomniany ze swoich bajkowych ról śp. ks. Mirosław Lango. Brawurowo zagrał rolę żeńską jednej z sióstr Kopciuszka,
był niezapomnianym smokiem, bajarzem i królem. Prezentowane widowiska przyciągają zarówno mieszkańców Spychowa, jak i sąsiednich miejscowości.

Michał Jędrzejczyk, za szczególne osiągnięcia i sukcesy sportowe

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5062-picture60c8f40b4812f.jpg

Wychowanek Policyjnego Klubu Sportowego „Gwardia Szczytno”, obecnie uczeń IV klasy technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie. Michał jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów Młodszych w Judo.

Do jego największych osiągnięć w 2019 r. można zaliczyć m.in.:
-V miejsce Mistrzostw Polski – Juniorów i Juniorek - Poznań
-Złoty medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek - Gdańsk
-Złoty medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek – Sochaczew
-Srebrny medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek - Warszawa
-Srebrny medal Pucharu Polski Juniorów i Juniorek

Małgorzata Manelska, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5074-picture60c8f40d1f680.jpg

Rodowita szczytnianka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, oligofrenopedagog, bibliotekarka, społeczny kurator sądowy. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Prywatnie żona Jarosława, mama Adrianny. Autorka książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur” oraz „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”.
Przygodę z pisaniem rozpoczęła w wieku trzynastu lat. Spod jej pióra, a właściwie klawiatury wychodzą historie o ludziach stąd, o miejscach nam wszystkim znanych. W swoich książkach drażni zmysły czytelnika błękitem jezior, zapachem świeżo skoszonej trawy, krzykiem żurawi czy słodkim smakiem jagód. Żeby nie było doskonale, piękno fauny i flory mazurskiej przełamuje dramatem historii tych ziem i ich mieszkańców. Pisze o Szczytnie i powiecie. Porusza tematy trudne i niewygodne. Kiedy po raz pierwszy trzymała w dłoniach swój debiut literacki, przyrzekła sobie, że wszystkie jej książki będą o Mazurach i miejscach, które kocha. Kiedy nie pisze, czyta, a także ku utrapieniu męża, zwiedza stare mazurskie cmentarze, opuszczone miejsca, małe urokliwe wsie w powiecie szczycieńskim. Szuka tam inspiracji.


Zobacz także

więcej »