W Powiecie Szczycieńskim mamy 136 sołectw, na czele, których stoją ludzie zaangażowani w życie swoich lokalnych społeczności. Sołtys to funkcja znana na polskiej wsi od wieków, która pozostaje niezwykle ważna również dziś. Człowiek pełniący tę funkcję jest liderem i animatorem życia mieszkańców w danej miejscowości. W obecnych czasach, sołtys to przede wszystkim podstawa władzy samorządowej. To właśnie on ma bezpośredni kontakt z ludźmi, to jemu mieszkańcy przekazują swoje pomysły, obawy i potrzeby związane z polepszaniem jakości życia w swojej miejscowości.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie funkcjonuje specjalny PUNKT INFORMACYJNY dla obywateli Ukrainy, którzy są zainteresowani podjęciem pracy oraz dla przedsiębiorców, którzy deklarują zatrudnienie osób z Ukrainy.
Rowerowa atrakcja turystyczna, wiodąca dawnym nasypem kolejowym, w ubiegłym roku dotarła do granic powiatu. Według pierwotnego projektu jej stacją końcową miał być Biskupiec. Tamtejszemu samorządowi jednak brakowało nań pieniędzy. Już niemal zapadły decyzje, że ścieżka dalej nikogo nie poprowadzi. To się jednak zmieniło. - Naprawdę, bardzo się cieszę, że moja wizja sprzed lat zostanie w pełni zrealizowana – mówi starosta Jarosław Matłach. - Już wiem od burmistrza Biskupca, Kamila Kozłowskiego, że skoro jego samorząd otrzymał dofinansowanie, inwestycja zostanie wykonana.
W czwartek, 10 marca w Muzeum Mazurskim w Szczytnie odbyło się spotkanie z okazji ukazania się XXV tomu Rocznika Mazurskiego.
Dziś, w czwartek, 10 marca w Iławie odbywa się Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu bierze udział Jarosław Matłach Starosta Szczycieński. Główny temat to sytuacja kryzysowa związana z uchodźcami.
Rada Powiatu przyjęła uchwałę o wypowiedzeniu umowy o współpracy pomiędzy Powiatem Szczycieńskim (Polska) a Rejonem Swietłogorskim w Obwodzie Kaliningradzkim (Federacja Rosyjska).
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu oferuje pomoc niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu tymczasowego i docelowego miejsca pobytu dostosowanego do ich potrzeb.
W sobotę, 5 marca w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie odbyła się największa impreza kresowa organizowana w Powiecie Szczycieńskim, czyli tradycyjne i bardzo lubiane przez mieszkańców - Kaziuki-Wilniuki. Organizację wydarzenia wsparło Starostwo Powiatowe w Szczytnie.
Zapraszamy na spotkanie z okazji ukazania się XXV tomu Rocznika Mazurskiego, który jest ogromną skarbnicą wiedzy o Powiecie Szczycieńskim. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 10 marca, o godz. 17:00 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie.
Na stronie Szczytno Dla Ukrainy prowadzona jest zbiórka pieniędzy na pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. Zachęcamy do wsparcia.
Po przekroczeniu granicy, legalizacja pobytu, opieka medyczna, szkoła, praca.
W środę, 2 marca w starostwie powiatowym w Szczytnie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli między innymi: Jarosław Matłach – Starosta Szczycieński, insp. Radosław Drach – Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, st. bryg. Grzegorz Rybaczyk Komendant Powiatowy PSP w Szczytnie, Beata Kostrzewa – dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie.
W niedzielę, 6 marca, o godzinie 17:00 na Plac Juranda w Szczytnie odbędzie się Koncert zespołu Hunter oraz zbiórka środków medycznych, artykułów i pieniędzy dla potrzebującej Ukrainy. Zapraszajmy do udziału w wydarzeniu.