1 lipca 1481 r. założona została pasymska parafia pod wezwaniem św. Barbary. Jej pierwszym proboszczem został krzyżacki ksiądz - Stefan Herder.
1 lipca 1900 r. – otwarta została linia kolejowa Szczytno – Wielbark – Nidzica.
1 lipca 1913 roku Bartna Strona, wbrew woli jej mieszkańców, została włączona w obręb Szczytna.
Mamy piękne lato, pogoda idealna na spacer lub rower. Dlatego zachęcamy Państwa by odwiedzić szlak pn. "Babska Chata". Jest, to trasa pełna wzniesień i zjazdów. Ciekawostką trasy jest Muzeum Regionalne Ziemi Mazurskiej w Sąpłatach.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h.
Dziś, w środę, 30 czerwca do Szczytna trafiła nowa karetka. Jest to efekt realizacji projektu pn."Zakup ambulansu medycznego wraz z wyposażeniem, środkami ochrony indywidualnej i środkami do dezynfekcji dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie".
Fundacja Promocji Inicjatyw Społecznych Polprom przyznała szczycieńskiemu Urzędowi Pracy tytuł "Lidera aktywizacji osób młodych".
30 czerwca 1960 roku zaczęła obowiązywać nowa nazwa Pup. Od tego dnia nazywają się one Spychowem. Zmiana nazwy była związana z obchodami 550 rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem.
Dziewiętnaście placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej z terenu Powiatu Szczycieńskiego otrzyma łącznie ponad 1600 litrów płynów do dezynfekcji rąk, 10800 półmasek filtrujących FFP2 i ponad 90000 sztuk rękawiczek.
W poniedziałek, 28 czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie odbyło się prekonsultacje w sprawie przygotowywanej przez Rząd ustawy o wspieraniu zatrudnienia, która ma zrewolucjonizować funkcjonowanie rynku pracy. W spotkaniu udział wzięli Wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii Iwona Michałek, Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski oraz dyrektorzy PUP z całego regionu. Gospodarzami spotkania byli Starosta Szczycieński Jarosław Matłach oraz Beata Januszczyk Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.
9 lipca 2021 r. odbędą się „Dni Pola Powiatu Szczycieńskiego”.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kulturalno-sportową wydarzeń odbywających się na terenie Powiatu Szczycieńskiego w najbliższy weekend.
Do najcenniejszych zabytków gminy Świętajno zalicza się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Jerutkach (czas powstania 1743 r. rozbudowa 1820 – 1821 r. – wieża dzwonnicza) wraz z cmentarzem przykościelnym, kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie (czas powstania 1903 – 1906 r.), kościół pw. Andrzeja Boboli w Świętajnie (czas powstania 1918 – 1922) oraz drewniane chałupy mazurskie z początków XX w.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad.
Dziś, w czwartek, 24 czerwca, w siedzibie Powiatowej Straży Pożarnej otwarto Pożarniczą Ścieżkę Edukacyjną. Specjalnie zaadoptowane pomieszczenia pozwolą dzieciom i młodzieży w bezpieczny sposób zetknąć się z najpopularniejszymi zagrożeniami. Jej powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie m.in. Powiatu Szczycieńskiego.