menu

XIV edycja Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Żona, mama, rysowniczka

2021-04-15 11:53:35 (ost. akt: 2021-04-15 12:10:11)
Na zdjęciu sołtys Wilamowa, Małgorzata Kamińska – Bałdyga

Na zdjęciu sołtys Wilamowa, Małgorzata Kamińska – Bałdyga

Starostwo Powiatowe w Szczytnie wraz z "Kurkiem Mazurskim" już po raz czternasty organizuje Plebiscyt na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Sołectwo, którego przedstawiciel zajmie pierwsze miejsce, otrzyma w nagrodę 3 tys. złotych.

Wśród sołtysów powiatu szczycieńskiego nie brakuje ludzi z pasją, którzy codzienne obowiązki rodzinne i zawodowe łączą z pracą na rzecz swoich lokalnych społeczności. Należy do nich także sołtys Wilamowa, Małgorzata Kamińska – Bałdyga. Na co dzień mama i żona, członkini założonego niedawno Koła Gospodyń Wiejskich, a w wolnych chwilach rysowniczka.

Wilamowo to jedna z większych wsi w gminie Rozogi. Obecnie zamieszkuje ją ponad 340 osób. Znakiem rozpoznawczym miejscowości jest położony w jej centrum malowniczy staw. Mieszkańcy mają do dyspozycji świetlicę, działa tu także Ochotnicza Straż Pożarna, a od niedawna – Koło Gospodyń Wiejskich.

Sołtysem Wilamowa od września ubiegłego roku jest Małgorzata Kamińska – Bałdyga. Funkcję tę objęła po rezygnacji swojej poprzedniczki, która sprawowała ją około półtora roku. Pani Małgorzata pochodzi z nieodległych Kwiatuszek Wielkich. Do Wilamowa sprowadziła się w 2005 r. po ślubie, jak sama mówi „za mężem”. Wychowuje 14-letniego syna oraz dwie córki w wieku 8 i 11,5 lat. Starsza z dziewczynek jest osobą niepełnosprawną i wymaga codziennej opieki mamy.

Sołtys obowiązki domowe, których ma niemało, łączy z pracą na rzecz swojej miejscowości. Aktywnie działa w założonym w ubiegłym roku Kole Gospodyń Wiejskich. Obecnie liczy ono 31 pań. - Część z nich, w tym długoletnia sołtys Halina Zyśk, działały nieformalnie i to od nich wyszedł pomysł, aby sformalizować tę działalność – mówi pani Małgorzata. Dodaje, że do KGW należą zarówno starsze, jak i młodsze mieszkanki Wilamowa. - Dzięki temu możemy wymieniać się doświadczeniami – zauważa sołtys.

Miejscowość startuje w konkursie „Odnowa Wsi”. Złożony przez nią wniosek o dofinansowanie czeka na rozpatrzenie. W ramach tego programu mieszkańcy chcieliby zagospodarować półwysep nad stawem wraz z altanką i jej otoczeniem. Marzy im się też stworzenie punktu widokowego. - Mamy w naszej wsi takie piękne miejsce, więc warto je jeszcze uatrakcyjnić – mówi sołtys.
Ubolewa, że z powodu pandemii działalność Koła Gospodyń została w zasadzie zawieszona. - Mamy siedzibę w świetlicy, ale pozostaje ona zamknięta i nie możemy się spotykać – mówi z żalem pani Małgorzata.

Sama za to w wolnych chwilach realizuje swoją pasję z lat dzieciństwa i młodości, zajmując się rysunkiem. Przyznaje, że interesowała się nim już w szkole podstawowej i liceum, ale po założeniu rodziny brakowało jej na to czasu. - Teraz jednak pomyślałam, aby zrobić coś dla siebie – zwierza się. Zaczęło się od pomysłu na prezenty świąteczne dla dzieci w formie portretów. Pani Małgorzata najczęściej rysuje ołówkiem, choć ostatnio sięga także po kredki. Swoje umiejętności szlifuje, uczestnicząc w kursie internetowym. Podpatruje również innych rysowników na Instagramie.
Sołtys zapowiada, że po ustaniu pandemii będzie wyszukiwać i promować utalentowanych mieszkańców Wilamowa. - Marzy mi się zorganizowanie wystawy prac dzieci z naszej wsi – zdradza swoje plany na przyszłość.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/04/orig/eeeee-39671.jpg

JAK GŁOSOWAĆ?
W trwającym właśnie I etapie Plebiscytu wybieramy spośród wszystkich sołtysów z powiatu szczycieńskiego. Głosy można oddawać za pośrednictwem kuponów drukowanych w „Kurku”. Następnie wyłoniona zostanie finałowa piętnastka. Wejdą do niej ci, którzy uzyskają najwięcej głosów czytelników – po dwóch sołtysów z każdej gminy (wyjątek stanowi największa w powiecie gmina Szczytno, którą reprezentować będzie trzech kandydatów). W II etapie spośród finałowej piętnastki czytelnicy wybiorą Supersołtysa.

Artykuł pochodzi z tygodnika Kurek Mazurski nr 12 (1371) 25.03.2021 r.


Więcej:

- XIV edycja Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego

- Sołtys z poetycką duszą

- Nie wie, co to nuda