menu

Powiatowe obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

2018-11-14 08:29:51 (ost. akt: 2018-11-14 08:47:56)

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Szczytnie miały niezwykle podniosły charakter.

W przededniu 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 10 listopada br. o godz. 11:00 w MDK w Szczytnie odbyły się warsztaty patriotyczne z udziałem dzieci i ich rodziców, natomiast o godz. 16:00 miał miejsce pokaz filmu „Azyl” z 2017r.

W dniu 11 listopada uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. za Ojczyznę o godz. 13:00 w kościele pw. WNMP w Szczytnie, której oprawę muzyczną zapewnił chór Kantata. Po zakończeniu Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali razem z Kompanią Honorową z JW. 2031 w Lipowcu i Pocztami Sztandarowymi ulicami miasta Szczytna przed Pomnik Orła Białego. Po odśpiewaniu Hymnu Polski, nastąpiły uroczysta zmiana Warty Honorowej a następnie przemówienie Starosty Szczycieńskiego Jarosława Matłacha, który powiedział m.in:
„Dzisiaj – 11 listopada 2018 roku – po 100 latach od odzyskania przez Polskę niepodległości, patrząc na Polskę, patrzymy właściwie na cztery pokolenia. Patrzymy na pokolenie pradziadków, które dumnie walczyło o niepodległość naszej Ojczyzny. Na pokolenie dziadków, które walczyło w II wojnie światowej. Na pokolenie rodziców wychowane w Polsce niesuwerennej, wychowane w Polsce za żelazną kurtyną, w Polsce biednej, oddalającej się gospodarczo od Zachodu. Obecnie Rzeczpospolita jest prowadzona wspólnie przez ludzi Solidarności i ich dzieci, w tym moje pokolenie. Wszyscy patrzymy z nadzieją na pokolenie naszych dzieci, którzy polskie sprawy już za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będą prowadzili dalej. W tym szczególnym dniu rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? O czym musimy pamiętać? Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Najważniejsze jest jej umacnianie, najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą oraz oddanie sprawom ojczyzny i narodu. Ponadto, nie wolno nam zapomnieć o tradycji i dobrych wzorach. Wielkie znaczenie ma też wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu. Powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego zobowiązuje nas przeszłość naznaczona krwią i ofiarami. Pamięć o naszych bohaterach, pamięć o Polsce, pamięć o przelanej krwi, nigdy nie zaginie. Cześć i chwała bohaterom wolnej, niepodległej Ojczyzny!”

W dalszej kolejności nastąpiły Apel Poległych, odśpiewanie przez Kompanię Honorową Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Salwa Honorowa. Przed pomnikiem wiązanki złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, partii i stowarzyszeń oraz innych instytucji. Na zakończenie uroczystości, dzieci z Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie wypuściły w niebo białe i czerwone balony, symbolizujące barwy narodowe.
Po uroczystościach przed Pomnikiem w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie miało miejsce wielkie wydarzenie artystyczne: Msza Koronacyjna C-dur W.A. Mozarta w 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu mieszkańców Powiatu Szczycieńskiego , chóru „Pasjonata” oraz znakomitych zaproszonych artystów solistów Anny Marii Adamiak, Katarzyny Iżykowskiej, Przemysława Borysa, Seweryna Ropenge i orkiestry kameralnej pod dyrekcją Jagody Wyrwińskiej. Przed koncertem miała miejsce premiera utworu - pieśni patriotycznej z nowej płyty pt.: Sobiech Niepodległej w wykonaniu uczniów ZS Nr 3 w Szczytnie.