menu

Obóz strażacki w Langenlonsheim.

W dniach od 25 lipca do 01 sierpnia br. reprezentacja młodych strażaków z Powiatu Szczycieńskiego przebywała w Langenlonsheim (Niemcy -Nadrenia Palatynat), gdzie wzięła udział w jubileuszowym „XX Obozie Drużyn Pożarniczych z Powiatu Bad Kreuznach”. Reprezentacja została zaproszona przez landrata partnerskiego powiatu Bad Kreuznach Franza-Josefa Diela. Program, jak zwykle był bogaty i atrakcyjny, a młodzi strażacy wywieźli z gościnnego miasteczka nad rzeką Nahe wiele niezapomnianych wrażeń.
Ten niezwykle malowniczy kurort, przyciąga wielu turystów z całych Niemiec. Przez czas trwania obozu mieszkaliśmy „namiot w namiot” z niemieckimi rówieśnikami. Płynęliśmy statkiem po Renie na trasie Bingen - St.Goar, maszerowaliśmy nocą w poszukiwaniu przyrodniczych atrakcji, gościliśmy w OSP w Bad Kreuznach, a także korzystaliśmy z pobliskiego basenu. Atrakcji było zatem wiele. Odwiedził nas też starosta Franz-Josef Diel, który ze szczycieńskimi strażakami zjadł wspólnie obiad. Nie mogło się obyć bez tradycyjnego już meczu piłkarskiego, w którym znowu okazaliśmy się lepsi (8:1).
Rozgrywana spartakiada obozowa, której wymyślne, sprawnościowe konkurencje, tylko z pozoru wydają się łatwe, została zdominowana przez naszych chłopców. Na siedem rozgrywanych konkurencji -dwukrotnie odbierali oni z rąk landrata Diela zwycięskie puchary oraz trzykrotnie stawali na niższych stopniach podium. Miłym akcentem podczas obozu była dekoracja srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druha Romana Golasza z OSP Fürfeld, który od początku partnerskiej współpracy opiekuje się naszą młodzieżą podczas pobytu w Niemczech. Medal wręczył st. kapitan pożarnictwa Zbigniew Stasiłojć, na co dzień pracownik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. Kierownikiem grupy polskiej podczas obozu był Grzegorz Iwańczyk, nauczyciel z ZS nr 2 w Szczytnie, który doskonale wywiązał się ze swoich zadań. Po intensywnym tygodniu, pełni wrażeń, zdrowi i wypoczęci nasi młodzi strażacy wrócili do swoich domów.
Organizatorem wyjazdu oraz pobytu na obozie w Langenlonsheim było Starostwo Powiatowe w Szczytnie przy wsparciu finansowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Ryszard Łopatka