W czwartek, 21 marca odbyła się 25. edycja prestiżowej Nagrody Juranda. Uroczystość uświetnił występ Jakuba Jurzyka. Kapituła przyznała pięć wyróżnień i pięć statuetek oraz Juranda Honorowego osobom zasłużonym dla powiatu w różnych dziedzinach. Starosta Jarosław Matłach podkreślił znaczenie nagrody dla rozwoju regionu.
Wyróżnienie za szczególne osiągnięcia:
Beata Piwowarska
Harcmistrzyni, instruktorka ZHP, komendantka Hufca Mazurskiego. Zawodowo nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Szczytnie. Swoją przygodę z harcerstwem rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Po 2004 roku nawiązała współpracę z Hufcem Warmińskim w Olsztynie, utworzyła gromadę zuchową i współtworzyła drużynę harcerską w Tylkowie, w szkole w której pracowała.
W 2019 r. podejmując pracę w Szczytnie, przy zaangażowaniu Komendy Chorągwi Warmińsko- Mazurskiej ZHP oraz wsparciu burmistrza i dyrektorów szkół podjęła się rozpropagowania idei harcerstwa w lokalnym środowisku. Włączyła się w przygotowania osób dorosłych do pełnienia funkcji w ZHP pozyskując w ten sposób kadrę do pracy z dziećmi i młodzieżą. W Szczytnie i Świętajnie powstały jednostki, a z czasem dołączyły Nowiny, Szymany i Jedwabno. Dzisiaj to ponad 230 osób działających w trzynastu jednostkach.
Po spełnieniu wymogów formalnych powołany został Hufiec ZHP Mazurski obejmujący swym zasięgiem powiat szczycieński.
Fundacja Kocie Piece
Najpierw była to spontaniczna pomoc – leczenie, sterylizacja, ratowanie kolejnych zwierząt z własnych środków. Z czasem powstało stowarzyszenie, a następnie fundacja, której celem jest ratowanie i ochrona zwierząt w potrzebie. Dzięki wsparciu wolontariuszy i darczyńców pod opieką fundacji znajdują się nie tylko koty i psy, ale także ptaki, króliki i inne zwierzęta wymagające pomocy.
Fundacja działa na ogromną skalę – sterylizuje, kastruje, leczy i znajduje domy dla podopiecznych. Schroniska są przepełnione, ale tu nigdy nie odmawia się pomocy. Każdy dzień to nieustanna praca, dzięki której udało się ograniczyć cierpienie zwierząt w okolicy.
Dziś Fundacja Kocie Piece to miejsce, gdzie każde zwierzę znajduje szansę na nowe życie. Bo to nie o ludzi tu chodzi – chodzi o te zwierzęta.
Katarzyna Wolicka Kozak
Katarzyna Wolicka – Kozak, szczytnianka, animatorka kultury, zawodowo związana z Miejskim Domem Kultury w Szczytnie, w którym prowadzi zajęcia w pracowni plastycznej i pracowni sztuki. Jest autorką warsztatów i kuratorką wystaw w galerii MDK w Szczytnie, gdzie stara się promować m.in. lokalnych artystów.
Prywatnie pasjonuje się batikiem, na swoim koncie ma ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Zdobywczyni nagród, oraz stypendystka Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dwukrotnie odznaczona Wyróżnieniem Honorowym na Biennale Plastyki Olsztyńskiej.
W 2008 roku wpisała się w historię batiku polskiego poprzez uczestnictwo w przełomowej wystawie „Sztuka Woskiem Pisana - Batik w Indonezji i w Polsce” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Mikołaj Barański
Mikołaj od 14 lat jest związany ze Szczycieńskim Klubem Kyokushin Karate. W tym czasie dał się poznać nie tylko jako znakomity zawodnik, ale również mądry i odpowiedzialny człowiek. Jest pracowity i konsekwentny w działaniu, dzięki temu może poszczycić się wieloma sukcesami sportowymi. Jest między innymi dwukrotnym wicemistrzem Europy i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski.
Mazurska Olejarnia Zielony Śledzik
Zielony Śledzik to mała olejarnia stworzona z wielkiej pasji. Dominika i Daniel realizują swoje marzenia zmieniając małe cząsteczki natury w złoty, gęsty płyn, który świetnie smakuje i pomaga utrzymać organizm w równowadze. Prowadząc swoją rodzinną olejarnię stawiają na najwyższej jakości, świeży surowiec pozyskiwany od lokalnych rolników oraz naturalny, pozbawiony chemicznej ingerencji proces pozyskiwania oleju.
Z pasją, sercem i wiedzą tworzą swoje produkty, które zdobywają coraz szerszą popularność.
UHONOROWANIE STATUETKAMI JURANDA
Bartosz Myślak
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki
Bartosz Myślak, urodzony w 1975 roku w Szczytnie, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się grafiką, rzeźbą oraz scenografią. Jest związany ze Stowarzyszeniem Twórców i Orędowników Kultury „Anima” oraz Teatrem Chochół, dla którego wymyśla i realizuje scenografie. Zdarza mu się współpracować także z Operą Bałtycką, jest twórcą rekwizytów między innymi do opery Carmen, czy Latającego Holendra.
Od lat angażuje się w życie kulturalne swojego rodzinnego miasta, wspierając rozwój lokalnej sztuki i edukacji. Razem ze wspólnikiem prowadzi wyjątkowe miejsce - Pracownię Sztuki Użytkowej „Bakmyk”, gdzie rzemiosło spotyka się z artystyczną wizją a tradycja z nowoczesnym designem. Działalność pracowni to: projektowanie wnętrz, tworzenie autorskich mebli oraz realizacje plastyczne, takie jak rzeźby, statuetki czy murale, które wzbogacają kulturalny krajobraz regionu.
Anna Jesień
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności sportowej otrzymuje
Wybitna lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki. Olimpijka, brązowa medalistka mistrzostw Świata, trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy, siedmiokrotna mistrzyni Polski. Aktualna rekordzistka Polski w biegu na 400 metrów przez płotki.
Po zakończeniu kariery zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia Sportowe Mazury, którego jest prezesem. Jest organizatorem wielu sportowych wydarzeń, które swoim zasięgiem wykraczających poza Powiat Szczycieński, między innymi Cross Triathlon Szczytno i Odlotowej Piątki.
W klubie LKS Masuria trenuje młode lekkoatletyczne talenty, osiągające już pierwsze sukcesy na imprezach rangi regionalnej i ogólnopolskiej.
Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowo-Usługowe Olech Ginter
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki otrzymuje
Działalnością gospodarczą związaną ze spedycją i przewozem towarów na terenie kraju zajmuję się od lat 70-tych. W 1993 roku został członkiem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych i rozszerzył swoją aktywność w tej branży o transport międzynarodowy.
Kolejną dziedziną, którą zajmuje się zawodowo jest naprawa pojazdów samochodowych. Mając odpowiednie do tego uprawnienia, szkoli również uczniów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Od wielu lat należy do stowarzyszenia rzemieślników CECH w Szczytnie.
Firma Mazurska Deska
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości otrzymuje
Mazurska Deska to firma rodzinna, która powstała z miłości do Drewna i Mazur. Korzystając ze swojego doświadczenia i rozbudowanego parku maszynowego produkuje warstwowe podłogi dębowe w oparciu o przyjazne naturze technologie.
Każde zamówienie traktują indywidualnie z najwyższą starannością. Firma może pochwalić się wieloma znaczącymi realizacjami, ich deski zdobią polską ambasadę we Francji, a kasetony trafiły do Pałacu Buckingham. Wykonywane przez nich podłogi są znane i cenione na całym świecie, trafiają do Stanów Zjednoczonych i wielu krajów w Europie. W swoich projektach inspirują się Mazurami – ich naturalnym pięknem, dążeniem do wolności i życia zgodnie z naturą.
Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo”
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności społecznej otrzymuje
Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo” rozpoczęło swoją działalność wspierającą wychowanków pieczy zastępczej, opiekunów zastępczych i ich dzieci, w roku 2011. Zrzesza ono rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz innych zaangażowanych sympatyków miedzy innymi pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie. Działaniu stowarzyszenia od zawsze przyświeca idea stawiania na pierwszym miejscu wychowanków pieczy zastępczej oraz opiekunów zastępczych.
Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Lepsze Dzieciństwo” angażuje się szczególnie w promowanie idei rodzicielstwa zastępczego, wsparcie w pozyskiwaniu kandydatów na rodziny zastępcze, organizowanie warsztatów, balów, pikników dla całych rodzin opiekunów zastępczych.
Wkład pracy Stowarzyszenia na rzecz tak szlachetnej idei rodzicielstwa zastępczego jest nieoceniony, ponieważ niejednokrotnie dzięki jego wsparciu zacierały się granice niemożliwe do przejścia, a każde plany były realne i wykonalne.
JURAND HONOROWY
Krzysztof Karwowski
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wspierania inicjatyw lokalnych otrzymuje
Jako prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie od lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu. Wspiera lokalne projekty, angażuje się w działania edukacyjne i charytatywne. Od trzech lat z jego inicjatywy odbywa się Charytatywny Bal Rzemiosła i Biznesu. Poprzez swoje działania wspiera dzieci i młodzież, pomagając im zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Współpracuje z organizacjami charytatywnymi, samorządami i fundacjami, klubami sportowymi.
Został Laureatem konkursu „Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach". Jest mecenasem lokalnej kultury i sportu, wspiera wydarzenia od tych największych jak Dni i Noce Szczytna do małych lokalnych pikników. W swoich działaniach kieruje się zasadą, że bank to nie tylko instytucja finansowa, ale przede wszystkim ważna część społeczności, a każdy dzień to szansa by wnosić pozytywne zmiany w życie ludzi.