Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP

Spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem wokół książki “Dekada w polskiej YMCA”

2024-02-23 07:54:58 (ost. akt: 2024-02-23 08:13:37)

W czwartek, 22 lutego w Muzeum Mazurskim w Szczytnie odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Wiktorem Markiem Leykiem, znanym mazurskim pisarzem, politykiem i narratorem. Tematem tego spotkania była jego najnowsza książka pt. “Dekada w polskiej YMCA”, która przybliża historię działalności tej organizacji w Polsce, a także w Naszym mieście - Szczytnie.W trakcie spotkania okazało się, że Jarosław Matłach Starosta Szczycieński, również był członkiem YMCA i z jej ramienia wyjechał do USA, gdzie opiekował się amerykańską młodzieżą podczas obozu. Takich połączeń historii osobistych z szerszym kontekstem działalności organizacji było oczywiście więcej.

Wiktor Marek Leyk, urodzony w Szczytnie, jest człowiekiem wyjątkowym. Jego książka “Dekada w polskiej YMCA” to nie tylko opowieść o wydarzeniach i postaciach, ale także o wartościach, jakimi kierowała się ta organizacja. YMCA inspirowała do działania, tworzyła społeczność opartą na chrześcijańskich zasadach i miała wpływ na życie ludzi w Polsce.

Dzisiejsze spotkanie autorskie było wyjątkową okazją dla mieszkańców Szczytna, aby poznać bliżej tę fascynującą historię. Wspólnie mogliśmy odkrywać, jak YMCA wpłynęła na kształtowanie społeczeństwa i wartości moralnych.

Zachęcamy do sięgnięcia po książkę Wiktora Marka Leyka i zgłębienia historii polskiej YMCA – organizacji, która pozostawiła trwały ślad w naszej kulturze i społeczeństwie.

Zobacz także

więcej »