Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP

Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym

2022-09-28 10:58:09 (ost. akt: 2022-09-28 11:25:07)

W środę, 28 września w Zespole Opieki Zdrowotnej w Szczytnie uroczyście otwarto nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Budowa SOR jest kolejną inwestycją w bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Powiatu Szczycieńskiego, po budowie lądowiska dla śmigłowców oraz budowie nowego skrzydła szpitala.

W wydarzeniu brali udział m.in. Jarosław Matłach - Starosta Szczycieński, Beata Kostrzewa - dyrektor szpitala, przedstawiciele władz samorządowych - Grzegorz Zapadka - Burmistrz Miasta Wielbark, Sławomir Wojciechowski - Wójt Gminy Szczytno, radni powiatowi oraz personel szpitala na czele z doktorem Aleksandrem Stankiewiczem - ordynatorem SOR.

Gdy zagrożone jest zdrowie i życie, liczy się każda minuta. Dlatego tak ważne jest, by miejsce, w którym można otrzymać profesjonalną pomoc lekarską w nagłych wypadkach znajdowało się jak najbliżej. Mieszkańcy powiatu szczycieńskiego oraz liczni turyści odwiedzający ten rejon musieli do tej pory pokonywać wiele kilometrów, aby dostać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Teraz dzięki utworzeniu SORu otrzymają profesjonalną pomoc medyczną na miejscu, w nowo utworzonym oddziale ratunkowym w Zespole Opieki Zdrowotnej Szczytnie.


W ramach projektu wybudowano budynek SOR i w pełni go wyposażono. W budynku wyodrębniono:
- obszar resuscytacyjno-zabiegowy, w którym znajdują się m.in. dwa łóżka reanimacyjne, aparat parametrów krytycznych, defibrylator, urządzenie do masażu serca, aparat do podgrzewania płynów, respiratory i pompy infuzyjne,
- obszar terapii natychmiastowej wraz z salą zabiegową wyposażoną w aparat USG, łóżko zabiegowe, ssak i kardiomonitor,
- obszar wstępnej intensywnej terapii wyposażony w respiratory i ssaki,
- salę obserwacji, w której znajdują się m.in. kardiomonitory,
- pracownię tomografii komputerowej, w której zamontowano nowoczesny tomograf,
- zadaszony podjazd dla karetek.

Wartość projektu ogółem wyniosła 12 482 401,46 PLN, a uzyskane dofinansowanie – 6 408 240,40 PLN, z czego 49,91% stanowiła płatność ze środków Unii Europejskiej, a 50,09% dotacja celowa z budżetu państwa.















Zobacz także

więcej »