Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP
fot. A. Miśkiewicz / Lasy Państwowe

fot. A. Miśkiewicz / Lasy Państwowe

Galasy

2022-07-27 08:05:11 (ost. akt: 2022-07-27 08:08:00)

Spacerując latem po lesie nietrudno zauważyć dziwne twory na liściach. Są to galasy – narośla powodowane głównie przez owady z rodziny galasówkowatych, ale także przez wirusy, bakterie, grzyby, nicienie i roztocza????. Znajdziemy je nie tylko na liściach, ale także na pędach????, szyszkach, żołędziach i korzeniach. Przybierają przeróżne kształty: kuliste, jajowate z zaostrzonym czubkiem, igiełkowate, niekiedy są to włochate skupiska, innym razem zdeformowane pędy, zniekształcone żołędzie czy zgrubienia korzeni.

W jaki sposób powstają? Otóż owady, które są najczęstszymi sprawcami takich narośli, wydzielają substancję podrażniającą tkankę roślinną. To sprawia, że następuje jej nadmierny rozwój, przybierający nietypowe kształty. Tak wytworzony galas stanowi doskonały bufor wokół mieszkającej w środku larwy. Dodatkowo gruba warstwa narośli chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i drapieżnikami????. Ponadto miąższ i sok galasa stanowią pożywienie dla rozwijającej się w środku larwy. Z czasem narośla zmieniają barwę, czerwienieją lub brunatnieją a jesienią wraz z liśćmi bądź owocami opadają na ziemię. Po przeobrażeniu z galasa wychodzi dorosły owad.
W Polsce występuje 112 gatunków owadów z rodziny galasówkowatych. Są to drobne owady z rzędu błonkoskrzydłych, największe z nich nie osiągają nawet jednego centymetra długości. Najczęściej spotykane to: galasówka dębianka, garnusznica bukowa i szpeciel lipowy.

Informacja pochodzi z profilu Facebook Lasów Państwowych.