Nagrody Juranda po raz 22 - sylwetki laureatów

2022-06-23 08:43:30 (ost. akt: 2022-06-23 09:45:27)

Przedstawiamy sylwetki laureatów tegorocznej - 22 edycji nagrody Juranda. Uroczysta gala z okazji wręczenia wyróżnień i nagród odbyła się w środę, 22 czerwca w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie. Otrzymali je sportowcy, ludzie kultury i właściciele firm.

WYRÓŻNIENIA

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/6-52167.jpg

Alfred Kachel

Urodzony 1942 roku w Chorzelach, 1945 roku mieszka w Rudce. Od 20 lat jest członkiem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Na pierwsze spotkanie trafił za namową znajomego i w stowarzyszeniu pozostał do dziś. Niedługo potem został Prezesem Zarządu Rejonowego PKPS i swoją misję wypełnia na nim już od blisko 18 lat. Pod jego kierownictwem Polski Komitet Pomocy Społecznej w Szczytnie zajmuje się prowadzeniem klubu i świetlicy dla seniorów oraz wydawaniem żywności i odzieży potrzebującym.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/8-52168.jpg

Jadwiga Gwizdała


Firmę "Jedyne Takie" zajmującą się pieczeniem znanych w całym powiecie ciast i tortów prowadzi od pięciu lat. Chyba wszyscy znają już wyśmienity smak specjalności Pani Jadwigi - tortów śmietankowych z owocami, dekorowanych według upodobań klienta na każdą okazję. Co najważniejsze nie przestaje się rozwijać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Jak sama mówi: „To co daje mi moja praca to realizowanie pasji i zainteresowań połączone z przyjemnością i rozwojem osobistym.”

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/12-52169.jpg

Krzysztof Kobus

Krzysztof Kobus urodził się w Szczytnie. Podjął naukę w Zespole Szkół Ekonomiczno — Handlowych w Olsztynie na kierunku stolarstwo, którą ukończył w roku 1982. W 1996 roku założył własną firmę „Zakład stolarski PROFIL”, w której prowadzeniu zawsze wspierała go żona. Głównymi usługami świadczonymi przez zakład od zawsze były wykończenia stolarskie oraz stolarstwo konstrukcyjne.
Zakład zajmował się także renowacją drzwi i innych wykończeń drewnianych, które wykonywał między innymi w budynku ratusza szczycieńskiego, w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczytnie. Krzysztof Kobus prowadził również praktyczne przygotowanie do zawodu, kształcąc młodych uczniów na czeladników stolarstwa.
Krzysztof Kobus był wieloletnim, czynnym członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Szczytnie, pełniąc również przez jakiś czas funkcję członka zarządu.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/17-52170.jpg

Karolina Piechowicz


Pływanie uprawia od 6-go roku życia. Pasją do pływania zaraził Karolinę tata, który również uprawiał tę dyscyplinę sportu. Tak zaczęła się jej przygoda ze sportem. Pierwsze kroki stawiała pod okiem trenera Sławomira Szczerbala w Klubie Płetwal Szczytno i tu rodziły się pierwsze sukcesy.
Zawodniczką szczycieńskiego Płetwala była do 2020 roku, od września 2020 r. trenuje w Klubie Swimland Olsztyn.

Największe sukcesy Karoliny:
Jest wielokrotną złotą medalistką MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA i MISTRZOSTW POLSKI
Jest dwukrotną rekordzistką Polski w stylu klasycznym.
Jej największym osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu podczas MISTRZOSTW EUROPY W RZYMIE na dystansie 100 m stylem klasycznym.
Obecnie przygotowuje się do MISTRZOSTW EUROPY, które odbędą się w lipcu w Bukareszcie i tam będzie walczyła o minimum na MISTRZOSTWA ŚWIATA w Limie.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/18-52171.jpg
W imieniu Karola Kijewskiego statuetkę Juranda odebrała jego mama Emilia

Karol Kijewski

Karol zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut dyskiem we wrześniu 2016 r., pod okiem trenera Macieja Bukowieckiego. Dobre wyniki w kuli przyszły dość szybko, bo już w lipcu 2017 r. od tamtej pory nie schodzi z pierwszego miejsca w kraju. Sezon halowy 2021 zakończył z drugim wynikiem na liście światowej w swojej kategorii wiekowej.
Osiągnięcia w roku 2021 :
Brązowy medal w pchnięciu kulą podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 w Toruniu
Srebrny medal w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Polski do lat 18 we Włocławku
Osiągnięcia w roku 2022 r.:
Złoty medal w pchnięciu kulą podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 w Rzeszowie.
Złoty medal za zajęcie pierwszego miejsca indywidualnie podczas Meczu Nadziei Olimpijskich Polska-Węgry-Czechy w Karpaczu.
Obecnie Karol zajmuje I miejsce na liście krajowej w kuli ważącej 5 kg w wynikiem 18,79 m.
Z wynikiem tym Karol z pierwszego miejsca będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Jerozolimie już w lipcu.

NAGRODY JURANDA

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/25-52172.jpg

Zespół Wrzosy

Zespół WRZOSY, który tworzą Bogumiła Siedlecka, Zofia Śledzińska, Halina Zawistowska, Bernadetta Majek, Czesława Żyłka, Zofia Kowalczyk, Elżbieta Załęska, Kazimiera Klobuszyńska, Teresa Mazurkiewicz, Janusz Ałaj, Jan Kowalczyk, Jan Mierzejewski.

Zespół „Wrzosy” z Dźwierzut powstał w listopadzie 2006 r. W okresie swojej działalności zespół może poszczycić się wieloma występami w różnych miejscach województwa Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego (między innymi w Sali Kongresowej w Warszawie). Zespół otrzymał wiele nagród i wyróżnień podczas występów. Kilkakrotnie występował w Radiu Olsztyn w audycji „Raz na ludowo”. Członkowie zespołu chętnie uczestniczą w jego społecznej pracy, bowiem zapewnia im ona kontakt z ludźmi i zabezpiecza od izolacji społecznej, daje radość ze wszystkich sukcesów, w której chcą trwać, dopóki „w duszy gra”.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/29-52173.jpg

Urszula Dyl-Nadolna

Urszula Dyl-Nadolna urodzona i wychowana w Szczytnie. Pracuje od 2005 roku w Nadleśnictwie Spychowo na stanowisku edukatora leśnego. Na wielu płaszczyznach realizuje projekty kulturotwórcze.
Była jednym z inicjatorów i organizatorów serii plenerów rzeźbiarskich „Faryny Wioska Aniołów”. Powstała w ich ramach seria rzeźb aniołów – strażników miejscowości. Można je oglądać po dziś dzień. Pani Urszula jest autorką trzech rzeźb stojących wokół miejscowości. Jest współautorką znajdującego się w Farynach muralu.
Organizuje i prowadzi plenery malarskie w Nadleśnictwie Spychowo. Była jedną z inicjatorek uratowania oraz przeznaczenia na cele kulturalne Stodoły Chochół. Dzięki jej pomysłowości powstał rozbudowany w duchu mazurskiej architektury Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/30-52174.jpg

Dariusz Lipka


Doskonale znany w środowisku i cieszący się ogromną popularnością i uznaniem. Swoją pracę w Ludowym Klubie Sportowym „Błękitni” Pasym rozpoczął w roku 1992. Pod okiem ówczesnego Prezesa poznawał tajniki funkcjonowania Klubu i co ciekawe, także podstawy księgowości, co przydało mu się w późniejszych działaniach.
Środowisko sportowe w Pasymiu bardzo szybko doceniło walory organizacyjne Pana Dariusza, wybierając go najpierw do składu Zarządu Klubu, następnie w 1997 roku powierzając mu rolę wiceprezesa, zaś w 2009 - prezesa.
W swojej pracy kładł duży nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą. Miał znaczący wkład w ukształtowanie wielu sportowców, którzy swoją karierę sportową kontynuowali w wyższych ligach.
W czasie jego prawie trzydziestoletniej działalności na rzecz „Błękitnych” klub awansował z A klasy poprzez klasę okręgową do czwartej ligi, w której gra obecnie.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/33-52175.jpg

Bożenna Myślak


Bożenna Myślak od urodzenia mieszka w Szczytnie. Ojciec Józef były AK-owiec prowadził w Szczytnie warsztat od 1958 r.
Mąż Pani Bożenny - Roman Myślak — uczeń Pana Józefa od 1976 r. prowadził działalność jako mechanik samochodowy, na przestrzeni 30 lat pracując wspólnie z Panią Bożenną wyszkolił ponad 120 uczniów. Po jego śmierci Pani Bożenna podjęła kontynuację pracy swojego męża - prowadzi Firmę AUTO-ROBO — jest to najstarszy warsztat samochodowy w Szczytnie. W swojej firmie zatrudnia 8 pracowników i 7 uczniów, najstarszy pracownik pracuje 40 lat. W prowadzeniu działalności wspomagają ją córka Olga i zięć Zbyszek. Wspólnie tworzą stałą, zgraną załogę.
Pani Bożenna Myślak kontynuując tradycję rodzinną należy do Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Szczytnie. Jest Członkiem Zarządu, aktywnie bierze udział w działalności i pracach Cechu.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/39-52176.jpg

Grażyna Saj-Klocek

Grażyna Saj-Klocek od zawsze związana jest ze Szczytnem. Od ponad 20 lat działa w Grupie Rowerowej „Kręcioły”.
Swoje opowieści o ludziach i przyrodniczych ciekawostkach kreśli od 30 lat w „Kurku Mazurskim”. Prowadzi tam bloga oraz pisze felietony w wersji papierowej. Wspólnie z synową Irminą wydała powieść „Jezioro wspomnień” promującą miasto i okolice Szczytna.
Z okazji 150 lecia „Społem” utworzyła Gabinet Wspomnień, w którym wyeksponowane zostały pamiątki związane z historią handlu i czasów PRL. W 2021 r. włączając się do obchodów upamiętniających 40-tą rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona wystawę poszerzyła o unikatową dokumentację związaną z nikomu nie znanym epizodem jego pracy w „Społem”. Zgodnie z rymowanymi upodobaniami pani Grażyny powiemy o niej tak: to matka, przyjaciółka, żona, to mieszkanka Szczytna pozytywnie zakręcona.

JURAND HONOROWY

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/06/n/46-52177.jpg

Ewa i Tadeusz Piórkowscy

Ewa i Tadeusz Piórkowcy prowadzą jedno z największych gospodarstw w naszym powiecie. Jak sami mówią zaczynali od marzeń i kilkunastu hektarów na których stał mały budynek z czerwonej cegły i obora. W 1992 roku dawną oborę wyremontowali na mały pensjonat. Ich pierwszymi gośćmi była grupa 30 Holendrów i tak się wszystko zaczęło. Dziś ich posiadłość liczy ponad 500 hektarów. Wspólnie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, hodują kilkaset sztuk bydła i około 70 koni.
Państwo Piórkowscy nieustannie rozwijają swoje gospodarstwo. Dziś oferuje ono turystom 50 miejsc noclegowych w dwóch budynkach. Na jego terenie z czasem wybudowali pełnowymiarową krytą ujeżdżalnię do jazdy konnej w przypadku niepogody. Dzięki swojej działalności promują turystyczne walory powiatu, każdy kto choć raz ich odwiedzi będzie chciał wrócić.
Są dowodem na to, że ciężką pracą, zaangażowaniem i prawdziwą pasją można osiągnąć olbrzymi sukces.
Od ponad ćwierć wieku wszyscy mieszkańcy powiatu znają Pana Tadeusza także z nieco innej roli. W trakcie otwarcia Dni i Nocy Szczytna wciela się w rolę Juranda i na czele orszaku przemierza ulice miasta w dniu otwarcia trzydniowego wydarzenia.

Zobacz także

więcej »