Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP
Dofinansowano przez UE

Światowy Dzień Roweru

2022-06-03 10:00:00 (ost. akt: 2022-06-03 08:20:01)

Dziś, w piątek, 3 czerwca, obchodzimy "Światowy dzień roweru". Rower towarzyszy człowiekowi od ponad 200 lat. Jest to prosty, niedrogi, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Zapraszamy na przejażdżki rowerowe ścieżką ze Szczytna do Dźwierzut i dalej do Łąk Dymerskich.

Rowerem i pieszo
Powiat Szczycieński to miejsce niezwykłe pod względem walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych. W jego granicach znajdziemy ponad sto malowniczych jezior. Asem w rękawie powiatu są również rozległe lasy, w których swoje siedziby mają liczne zwierzęta. Powiat to również tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie i wielowiekowa historia, której ślady można znaleźć niemalże na każdym kroku. Swój raj odnajdą tu miłośnicy natury, leśnych spacerów, rodziny szukające spokojnego i bezpiecznego miejsca wypoczynku, wędkarze i rowerzyści.

Rowerem po kolei
Piękne krajobrazy, kwieciste łąki i zwierzęta. Wszystko czego szukają turyści można odnaleźć na ścieżkach i duktach Powiatu Szczycieńskiego. A jak mówią starzy Mazurzy - najlepiej na taką wyprawę wybrać się rowerem. Właśnie dla miłośników dwóch kółek powstała ponad 30-kilometrowa ścieżka rowerowa ze Szczytna do Dźwierzut. Kilkanaście lat temu, ze Szczytna prowadził szereg połączeń kolejowych, które gęsto oplatały Powiat Szczycieński prowadząc w najdalsze rejony kraju. Z czasem część z nich stała się niepotrzebna i zniknęła z kolejowych map. Wszyscy, którzy korzystali z uroków jazdy pociągiem z rozrzewnieniem wspominali malownicze tereny, którymi wiodły wstęgi torów. Mówili, że latem, kiedy uchyliło się okno do wagonu dostawał się zapach wielobarwnych łąk i świergot ptaków.

Na pomysł reaktywacji torowiska, tym razem w wersji dla rowerzystów wpadły władze Powiatu Szczycieńskiego. - Tereny wzdłuż torowiska, ze względu na niespotykane walory przyrodnicze, były idealne by w tym miejscu poprowadzić ścieżkę rowerową - mówi Jarosław Matłach Starosta Szczycieński. - Dziś jadąc tamtędy można zobaczyć m.in. żurawie - dodaje.
Pomysł ten udało się zrealizować w dwóch etapach. W pierwszym oddano do użytku cyklistów 8-kilometrowy odcinek prowadzący ze Szczytna do byłej stacji kolejowej w miejscowości Ochódno. Stanęła tam wiata przystankowa, gdzie latem można odpocząć, by następnie zawrócić lub ruszyć w dalszą drogę. W drugim etapie, zakończonym w ubiegłym roku, poprowadzono ścieżkę do wyjątkowego miejsca - Łąk Dymerskich, które są największym w Europie zlotowiskiem żurawi. - Jest to bogaty przyrodniczo teren, szczególnie pod względem występujących licznie gatunków ptaków, na którym stwierdzono obecność ponad 110 ich gatunków - mówi starosta. - Jednak by się o tym przekonać najlepiej wybrać się do nas osobiście, do czego gorąco zachęcam - dodaje.


Zobacz także

więcej »