Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP
Dofinansowano przez UE

Kultura i sztuka powiatu szczycieńskiego zachwyciła Rosjan

2021-11-10 13:50:12 (ost. akt: 2021-11-25 12:09:38)

W Swietłogorsku (partner powiatu szczycieńskiego) odbył się festiwal sztuki, gdzie można było zobaczyć prace twórców z powiatu szczycieńskiego m.in. zdjęcia Huberta Jasionowskiego, malarstwo Olgi Kokoryn.

Wydarzenie odbyło się w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rosja-Polska 2014-2020 pod nazwą „Rozwój turystyki transgranicznej pomiędzy powiatem szczycieńskim a Swietłogorskiem”, który jest finansowany przez Unię Europejską i Federację Rosyjską.

Początkowo, zgodnie z planem organizatorów, w festiwalu mieli wziąć udział przedstawiciele społeczności twórczej z powiatu szczycieńskiego, ale pandemia COVID-19, zamknięte granice państwowe i restrykcje spowodowały korektę tych planów. W efekcie większość akcji odbywała się online, ale zachowały się także tzw. zajęcia offline – wzdłuż ulic umieszczono ekspozycje z reprodukcjami obrazów i fotografii twórców ze Swietłogorska i powiatu szczycieńskiego, natomiast w parku odbył się plener malarski.

Główną część akcji – transmisja koncertu na żywo – poprzedziło powitalne przemówienie Zastępcy Szefa Administracji Obwodu Swietłogorskiego Tatiany Kachmar. Zwróciła się do publiczności w imieniu szefa Administracji Władimira Bondarenko. 

„Uczestnicy dzisiejszego programu kształtują i zachowują dziedzictwo kulturowe naszego wyjątkowego miasta. Projekt „Rozwój turystyki transgranicznej między powiatem szczycieńskim a rejonem miejskim Swietłogorska” jest znaczącym wydarzeniem w pracy nie tylko administracji miejskiej, ale także naszych partnerów krajowych i zagranicznych. I chociaż nasze kontakty są trudne w warunkach pandemii, kultura i komunikacja jednoczą się ”- powiedziała Tatiana Kachmar.

Na wystawie można było zobaczyć:

Zdjęcia: Hubert Jasionowski, Paweł Salamucha, Aleksander Ikaniewicz, Ferdynand Sosnowski
Malarstwo: Olga Kokoryn
Batik: Katarzyna Kozak
Rzeźba: Zygmunt Rząp, Mieczysław Wojtkowski
Kalendarze: Paweł Piłat


Zobacz także

więcej »