menu

Beata Nikołajuk Supersołtysem Powiatu Szczycieńskiego

2021-09-03 10:26:06 (ost. akt: 2021-09-13 07:55:23)

Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu Supersołtys organizowanego wspólnie z tygodnikiem Kurek Mazurski. Podsumowanie plebiscytu odbyło się w siedzibie Fundacji Kreolia - Kraina Kreatywności. Uroczystość uświetniły występy podopiecznych fundacji. Doceniając ciężką pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności Jarosław Matłach Starosta Szczycieński wręczył dyplomy uznania całej piętnastce finalistów.

Tytuł Supersołtysa, to nie jedyna nagroda. Sołectwo, którego przedstawiciel zajął I miejsce, otrzymało w nagrodę czek na 3 tys. zł, II miejsce było premiowane kwotą 2 tys. zł, a III miejsce – 1 tys. zł.

Wyniki plebiscytu:


Pierwsze miejsce i tytuł Supersołtysa otrzymała Beata Nikołajuk sołtys Kolonii.

Funkcję sołtysa sprawuje pierwszą kadencję. Ma męża Dawida i 11-letnią córkę Olę. W Kolonii mieszka od urodzenia. Choć sołtysem jest od niedawna, to już udało się jej zrealizować kilka pomysłów dotyczących sołectwa. Pierwszy z nich to remont kaplicy oraz sąsiadującego z nią pomieszczenia po byłej bibliotece. W ramach funduszu sołeckiego odnowiono świetlicę i ustawiono ławki w Kolonii oraz w Raciborze. Wykonano też zadaszenie nad placykiem przy świetlicy oraz tablicę zawierającą informacje na temat historii miejscowości obchodzącej 200-lecie istnienia. Sołectwo bierze udział w programie „Odnowa wsi”. Projekt, na który pozyskano 5 tys. zł zakładał zagospodarowanie starego boiska. Kolonia, która liczy obecnie 722 mieszkańców, to wieś ludzi aktywnych. Działa tu Stowarzyszenie „Kolonia nad Szkwą” oraz Bractwo Kulinarne, a także chór „Kolonianki”.
Aktualności gminne


Drugie miejsce zajęła Halina Jaśniewicz sołtys Lipnik.

Funkcję sołtysa sprawuje drugą kadencję. Mieszkanką Lipnik jest od 1974 r., kiedy sprowadziła się tu z Mikołajek. Od kilku lat na emeryturze, wcześniej pracowała w sklepie. Obecnie prowadzi wraz z mężem niewielkie gospodarstwo, w którym hoduje gęsi, kury i kaczki. Państwo Jaśniewiczowie wychowali wspólnie troje dzieci. Pani sołtys aktywnie działa w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, w którym sprawuje funkcję skarbniczki. Od niedawna panie mają do dyspozycji wyremontowane pomieszczenie socjalne, niegdyś służące pracownikom zlikwidowanego PGR-u. We wsi funkcjonuje również plac zabaw oraz miejsce spotkań integracyjnych mieszkańców. Pani Halina od samego początku kładzie duży nacisk na poprawę estetyki miejscowości. Stąd dużo tu kwiatów, klombów oraz altanki. W 2016 r. Lipniki wzięły udział w konkursie „Czysta zagroda, estetyczna wieś, zajmując pierwsze miejsce w kategorii miejscowości popegeerowskich.
Sołtys lubi zwierzęta, a jej hobby to czytanie książek, któremu oddaje się głównie zimą, gdy ma sporo wolnego czasu. Wiosną i latem zajmuje się ogrodem. Lubi też podróżować i jeździć na pielgrzymki.

Trzecie miejsce Elżbieta Pałasz sołtys Jedwabna.

Sołtysem jest pierwszą kadencję. Co prawda urodziła się w Szczytnie, ale większość życia związała z Jedwabnem. Rodzinne korzenie pani Elżbiety sięgają Małopolski, skąd pochodził jej tata. Będąc w wojsku na Mazurach poznał swoją przyszłą żonę i tu się osiedlił. Sołtys od 37 lat jest żoną Jerzego Pałasza, długoletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Mają jednego syna, który mieszka i pracuje w Anglii. Doczekali się trojga wnucząt, z których najmłodsze ma rok. Pani Elżbieta od 40 lat pracuje jako pielęgniarka w Przychodni Lekarskiej „Wamed” w Jedwabnie. Zdradza, że do kandydowania na sołtysa namówili ją znajomi. Przyznaje, że choć nie jest to łatwa funkcja, to w każdej chwili może liczyć na wsparcie koleżanek i znajomych, a także sprawującej opiekę nad sołectwami sekretarz UG Jedwabno Jolanty Drężek.
W wolnych chwilach, których, jak przyznaje, nie ma zbyt wiele, lubi spacerować po lesie. - Mam wtedy czas tylko dla siebie – mówi pani Elżbieta.


Wywiady z Sołtysami pochodzą z tygodnika Kurek Mazurski, który jest współorganizatorem konkursu Supersołtys.