menu

Podziel się życiem, oddaj krew!

2021-08-02 13:01:30 (ost. akt: 2021-08-02 13:13:39)

W najbliższy piątek, 6 sierpnia, w godzinach od 8:30 do 12:00 chętnych do oddania krwi zapraszamy na parking przy hali Wagnera. Na wszystkich gotowych do podzielenia się tym życiodajnym płynem czekać będzie specjalny krwiobus.

Wakacje to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi.

- W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce drastycznie maleją, dlatego jest ona szczególnie potrzebna. Stąd apelujemy do krwiodawców o oddawanie jej w tym okresie, - zachęca szef szczycieńskich krwiodawców Sławomir Staszak.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych czy też w wyniku zaburzeń krzepnięcia. Ponadto krew jest potrzebna pacjentom po oparzeniach i urazach, a także u osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - ok. 20 jednostek krwi.

Jeśli ukończyłaś/eś 18 lat, cieszysz się nienagannym stanem zdrowia i ważysz minimum 50 kg, jesteś idealnym kandydatem by zostać Honorowym Dawcą Krwi.

Aby oddać krew należy w dniu poprzedzającym pić dużo wody. W dniu oddania zjeść rano lekki posiłek oraz mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i numerem pesel.

Oddając krew, ratujesz czyjeś życie.