Powiat Szczycieński na weekend. Rowerem przez gminy Pasym i Dźwierzuty

2021-07-01 08:27:28 (ost. akt: 2021-07-01 08:51:23)

Mamy piękne lato, pogoda idealna na spacer lub rower. Dlatego zachęcamy Państwa by odwiedzić szlak pn. "Babska Chata". Jest, to trasa pełna wzniesień i zjazdów. Ciekawostką trasy jest Muzeum Regionalne Ziemi Mazurskiej w Sąpłatach.

0,0 km
Wyjeżdżamy z rynku w Pasymiu i jedziemy drogą w kierunku Dźwierzut.

5,0 km
Po przejechaniu 5 km znajdujemy się w wsi Grzegrzółki. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i kierujemy się do wsi Rusek Wielki.

8,0 km
Mijamy Rusek Wielki, we wsi skręcamy w prawo w kierunku Sąpłat. Jadąc po trasie widzimy jezioro Ruskie.

12,5 km
Po ok. 4,5 km wjeżdżamy do Sąpłat. Z daleka widoczny jest budynek z czerwonej cegły (dawna szkoła), obecnie m.in. siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Mazurskiej. Zostało ono założone w 1978 roku przez panie: Marynę Okęcką - Bromkową i Zofię Kubicką - nazwane "Babską chatą". Po zwiedzeniu muzeum cofamy się do drogi prowadzącej w kierunku Dźwierzut. Mamy do przejechania około 7,5 km.

20,0 km
Jesteśmy w Dźwierzutach. Znajduje się tu siedziba władz gminnych. Możemy tu zwiedzić zabytkowy kościół ewangelicko - augsburski pochodzący z XIV w. przebudowany po pożarze w 1695 roku oraz kościół rzymsko - katolicki p.w. Św. Trójcy, neogotycki wybudowany w latach 1880 - 1884, następnie posilić się w miejscowym barze. Z Dźwierzut wracamy prosto do Pasymia. Mamy do pokonania około 13 km. Po drodze mijamy wieś Małszewko położoną nad jeziorem i wieś Grzegrzółki.

35,0 km
Jeżeli nie pokusimy się na odwiedzenie Dźwierzut, to do Pasymia wrócimy po przejechaniu 33 km, natomiast gdy skusimy się na lody w Dźwierzutach nasza trasa wyniesie 35 km.

Warto odwiedzić:

Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu

Strona Urzędu Miasta i Gminy Pasym

Muzeum Regionalne Ziemi Mazurskiej w Sąpłatach

Strona Urzędu Gminy w Dźwierzuach


Zobacz także

więcej »