menu

Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek z wizytą w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie

2021-06-28 12:00:00 (ost. akt: 2021-06-29 08:38:49)

W poniedziałek, 28 czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Szczytnie odbyło się prekonsultacje w sprawie przygotowywanej przez Rząd ustawy o wspieraniu zatrudnienia, która ma zrewolucjonizować funkcjonowanie rynku pracy. W spotkaniu udział wzięli Wiceminister Rozwoju Pracy i Technologii Iwona Michałek, Ewa Flaszyńska – Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisław Szczepkowski oraz dyrektorzy PUP z całego regionu. Gospodarzami spotkania byli Starosta Szczycieński Jarosław Matłach oraz Beata Januszczyk Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.

Ustawa, o której dyskutowano podczas spotkania przewiduje m.in. oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego, co spowodować ma odciążenie urzędów pracy, by jeszcze lepiej mogły zająć się aktywizacją osób pozostających bez zatrudnienia, które chcą rzeczywiście pracować, a nie rejestruje się w urzędach pracy tylko po to, by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Urzędy mają zostać odciążone z biurokracji, a dzięki temu będą mogły elastycznie skupić się na pracy z klientem, zarówno z pracodawcą jak i bezrobotnym oraz osobą biernie zawodową.
W zamyśle ustawodawcy urząd pracy pod nową nazwą Centra Wspierania Zatrudnienia ma skuteczniej pomagać osobom bezrobotnym i poszukującym pracy np. w podjęciu zatrudnienia, otrzymaniu wsparcia w postaci doradztwa zawodowego, stażu i szkoleń. Zasiłek będzie przyznawany na 6 miesięcy, z możliwością jego przedłużenia dla aktywnych osób bezrobotnych, a odmowa podjęcia zatrudnienia nie będzie skutkowała wyrejestrowaniem z rejestru osób bezrobotnych. Przed ustawą żmudny proces legislacyjny, zatem końcowy kształt zapisów nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzony.