Lekkoatleta Rafał Kot odbiera statuetkę Juranda z rąk Jarosława Matłacha Starosty Szczycieńskiego

Lekkoatleta Rafał Kot odbiera statuetkę Juranda z rąk Jarosława Matłacha Starosty Szczycieńskiego

Nagrody Juranda - sylwetki laureatów

2021-06-18 07:41:05 (ost. akt: 2022-06-23 11:40:27)

Przedstawiamy Państwu sylwetki laureatów nagrody Juranda, czyli najważniejszej nagrody Powiatu Szczycieńskiego.

Po raz dwudziesty pierwszy, nagrodą Juranda uhonorowane zostały: osoby, instytucje, przedsiębiorstwa, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju społecznego Powiatu Szczycieńskiego. Nagrody przyznane zostały w takich dziedzinach jak: gospodarka, działalność społeczna, kultura, nauka i sztuka, turystyka oraz sport i rekreacja.

Zgodnie z regulaminem nagradzania, Kapituła Juranda przyznaje corocznie nie więcej niż pięć statuetek i pięć wyróżnień. W wyjątkowych okolicznościach, na wniosek Przewodniczącego Kapituły mogą być wręczone dodatkowo honorowe statuetki.

Bez wątpienia jest to niezmierny zaszczyt znaleźć się w gronie nagrodzonych.

Przypomnijmy, że Statuetkę Juranda otrzymało wiele znakomitych i uznanych postaci nie tylko w Powiecie Szczycieńskim, ale również w kraju i na świecie, takich jak. Święty Jan Paweł II czy Adam Małysz.

We wtorek, 15 czerwca w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie odbyło się wręczenie wyróżnień i nagród. W tej edycji kapituła przyznała 5 Jurandów, 1 Juranda honorowego i 3 wyróżnienia.

Nagrodę Juranda otrzymali:

Firma FALCO, za osiągnięcia w dziedzinie gospodarki w Powiecie Szczycieńskim

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5114-picture60c8f412de20d.jpg

Firma Falco funkcjonuje na rynku usług leśnych od 1997 roku, prowadzi działalność na obszarze całej Polski (na terenie 38 leśnictw), jak również w krajach Unii Europejskiej. Założycielem i właścicielem firmy jest Henryk Słowikowski, absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i były pracownik Lasów Państwowych. Firma działa w sektorze leśnym i drzewnym, świadczy usługi z zakresu gospodarki leśnej oraz tartaczne. Jako nowoczesny zakład ZPHU Falco może pochwalić się ośmioma zestawami do mechanicznego pozyskiwania drewna typu harwester a także forwarder oraz kilkudziesięcioma zestawami do zrywki nasiębiernej. Obecnie firma zatrudnia 150 profesjonalnych pracowników, związanych z lasem i lokalnym społeczeństwem.

Irena Mossakowska, za podtrzymywanie pamięci historycznej i kulturowej Powiatu Szczycieńskiego

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5140-picture60c8f40f4420e.jpg

Swoją karierę zawodową zaczynała na Podlasiu, gdzie pracowała przez rok. Następnie w latach 1978-2002 pracowała w Szkole Podstawowej Nr 3 w Szczytnie, gdzie uczyła 6-latki oraz klasy I-III. Przez 18 lat pełniła funkcję wicedyrektora szkoły. W 2000 roku była inicjatorką powstania Oddziału Związku Kurpiów w Szczytnie, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia „Kurpie w Szczytnie” a także kierownikiem folklorystycznego zespołu „Wystek”. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in.: odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Rady Postępu Pedagogicznego, nagroda Kurpika za zorganizowanie I Dnia Kultury Kurpiowskiej, wyróżnienie burmistrza Szczytna „Zasłużony mieszkaniec Szczytna”, statuetka burmistrza „Cudna Szczytnianka” oraz wyróżnienie w I edycji konkursu „Aktywna seniorka na Warmii i Mazurach”. Pani Irena bierze czynny udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą a także dorosłymi, przybliżając im historię regionu i kulturę kurpiowską. Jej sentencja życiowa to „Życie jest nieustannym tworzeniem”.

Ferdynand Sosnowski, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5159-picture60c8f410a601e.jpg

Szczycieński fotograf, pasjonat, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Warmińsko-Mazurski. Od najmłodszych lat mieszka w Szczytnie. Fotografia zajmuje wyjątkowe miejsce w jego sercu. Ze szczególnym oddaniem uwiecznia za pomocą obiektywu rodzinę, martwą naturę, architekturę oraz krajobraz. Specjalizuje się w fotografii makro, która według niego stanowi dziedzinę wymagającą dużo spokoju oraz cierpliwości, co sprawia, że jest ona tak fascynującą. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in.
-1996 r. – I miejsce w konkursie fotograficznym „Wiosna 96” organizowanym przez Kurek Mazurski
-1997 r. - I miejsce w konkursie fotograficznym „Wakacje” organizowanym przez Nasz Mazur
-2007 - III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego
-2008 - I miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego
-2009 - wyróżnienie w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego
-2010 - wyróżnienie w konkursie Fotograf Szczycieński
-2011 - I miejsce w konkursie „Najpiękniejsza Fotografia Zimowa”
-2015 - I, II i III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego
-2019 - I miejsce w kategorii przyroda w konkursie „Fotograf Szczycieński”

Rafał Kot, za szczególne osiągnięcia i sukcesy sportowe

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5180-picture60c8f4120a421.jpg

„Góral z Mazur”. Szczytnianin, jeden z najlepszych ultramaratończyków górskich w Polsce. Od 2016 r. biega na dystansach i trasach dłuższych niż maraton. Triumfował, m.in. w Ultramaratonie Podkarpackim (115 km), w Warneland – Ultramaratonie Warmińskim (103 km), RYKOwisko (108 km), TriCity Trail (82 km), zaś za jeden ze swoich największych sukcesów w 2019 r. uważa zwycięstwo w Biegu Siedmiu Szczytów na dystansie 240 km (27 godzin 51 minut i 49 sekund) oraz 14. miejsce i 251,398 pokonanych kilometrów na Mistrzostwach Świata w Biegu 24-godzinnym we Francji. Ponadto, w 2019 r. ukończył 15 biegów ultra, a także 12- godzinnych i dobowych. Według Rafała, najbardziej optymalnym dystansem do pokonania jest ok. 100 km.

Firma DANPOL, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie gospodarki w Powiecie Szczycieńskim

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5195-picture60c8f413d8394.jpg

W 1995 roku Jerzy Kieczmerski zrobił dla swojego wnuka materac z łuski gryczanej, naturalnego tworzywa o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, przez lata uważanego jedynie za odpad powstający w czasie obróbki gryki. Tak zaczęła się historia firmy Danpol i tak powstała przyświecająca jej idea: tworzymy materace z miłości. Najlepsi ludzie, wysokiej jakości materiały i nowoczesne maszyny – a do tego pasja i wspólny cel: zdrowy i wygodny sen klienta. To przepis na materace Danpol. Ważny jest każdy etap produkcji, dlatego pracownicy czuwają nad każdym z nich i przeprowadzają cały na miejscu.

Nagrodę Juranda honorowego otrzymał:

Krzysztof Połukord, Zasłużony dla Powiatu Szczycieńskiego

https://i.powiatszczycienski.pl/00/00/76/96/n/o8a5235-picture60c8f416512af.jpg

Mieszkaniec Szczytna od 1979 r. Absolwent Politechniki Gdańskiej, gdzie studiował kierunek „Drogi i Lotniska”. Pracę rozpoczął w Szczytnie w Rejonie Dróg Publicznych, w którym przepracował 36 lat, pomimo zmian, którym w tym czasie ulegało przedsiębiorstwo. Całe swoje życie zawodowe poświecił na budowę oraz modernizację infrastruktury drogowej na Warmii i Mazurach. Krzysztof Połukord partycypował w wykonaniu wielu przedsięwzięć, zarówno na terenie Powiatu Szczycieńskiego jak i poza nim. Były to między innymi: budowa S7 na odcinku Olsztynek-Nidzica i obwodnicy Olsztynka, rozbudowie 16-tki na odcinkach Gietrzwałd-Naglady i Wójtowo-Barczewo czy jako lider konsorcjum budującego drogę startową na lotnisku w Dajtkach. Utrwalił dzieje drogownictwa na ziemi szczycieńskiej w publikacji Zarys drogownictwa szczycieńskiego 1945-2006 zamieszczonej w Roczniku Mazurskim. Efektami pracy załóg kierowanych przez Krzysztofa Połukorda są setki kilometrów dróg zbudowanych, przebudowanych, zmodernizowanych, odnowionych i wyremontowanych na terenie Warmii i Mazur, a wielu z jego byłych podwładnych i wychowanków pełni z powodzeniem zaszczytne stanowiska w firmach wykonawczych i w administracji drogowej, przyczyniając się do rozwoju i utrzymania infrastruktury drogowej w kraju.

Zobacz także

więcej »