menu

Ścieżka rowerowa wybrana projektem tygodnia przez Centrum Projektów Europejskich

2021-04-14 08:02:51 (ost. akt: 2021-04-14 08:19:19)

Projekt „Rozwój turystyki transgranicznej w Powiecie Szczycieńskim i Gminie Miejskiej Swietłogorsk” realizowany na nieczynnej linii kolejowej ze Szczytna do Biskupca został wybrany PROJEKTEM TYGODNIA przez Centrum Projektów Europejskich.

Przypomnijmy, że projekt „Rozwój turystyki transgranicznej w Powiecie Szczycieńskim i Gminie Miejskiej Swietłogorsk” dofinansowany jest ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jego głównym celem jest promocja dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego Powiatu Szczycieńskiego i Gminy Miejskiej Swietłogorsk poprzez rozwój turystyki transgranicznej.

W ramach projektu w powiecie szczycieńskim budowana jest ścieżka rowerowa o długości blisko 23 km, prowadząca szlakiem starej linii kolejowej, która łączyła kiedyś Szczytno z Biskupcem na terenie Gminy Dźwierzuty. W ramach projektu wyremontowanych zostanie 10 wiaduktów. Po nowo wybudowanej ścieżce zostanie zorganizowany rajd rowerowy.

Po rosyjskiej stronie granicy modernizowany jest „Park Modrzewiowy” w Swietłogorsku. Prace obejmują przebudowę m.in. chodników, wykonanie nowego ozdobnego ogrodzenia podkreślającego dziedzictwo historyczne tego miejsca. Powstanie kopia rzeźby „Nośnik wody” i kopia statuetki „Sfinksy”. W parku "Listennichny" instalowana jest scena letniej sztuki centralnej. Nowoczesny obiekt zostanie wyposażony w system nagłaśniający, punkty wi-fi i system nadzoru wideo. Dodatkowo Gmina Miejska Swietłogorsk zakupi instrumenty muzyczne, kostiumy dla artystów i dla dziecięcego zespołu tanecznego.

Zorganizowany zostanie ,,Międzyregionalny festiwal sztuki w Swietłogorsku" oraz ,,Międzyregionalny bank repertuarowy", w ramach którego odbędą się wydarzenie kulturalne takie jak: wystawa, koncert, spotkania na temat zachowania dziedzictwa kulturowego oraz festiwale.

Całkowity budżet projektu wynosi 1 155 462,88 euro, z czego dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich to 1 039 916,59 euro.

Więcej informacji oraz galeria zdjęć na stronie: https://www.cpe.gov.pl/p2458/o-nas/aktualnosci/projekt-tygodnia-rozwoj-turystyki-transgranicznej-w-powiecie-szczycienskim-i-gminie-miejskiej-swietl