menu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2021-04-02 08:59:48 (ost. akt: 2021-04-02 09:17:02)
Logo Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Logo Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To także początek obchodów Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, za cel obiera zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce jest ich około 400 tysięcy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. W tym dniu wiele budynków oświetlanych jest właśnie w tym kolorze, ale każdy z nas może wyrazić swoją solidarność na przykład dodając niebieski kolor do ubrania.