Dla turystów Powiat Szczycieński dla mieszkańców
BIP

Śladami powieści Małgorzaty Manelskiej - podróż pierwsza

2020-12-17 15:22:01 (ost. akt: 2020-12-17 10:28:31)

Małgorzata Manelska jest rodowitą szczytnianką, Mazurką z wyboru. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, na co dzień pracuje jako oligofrenopedagog z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz społeczny kurator sądowy. Prywatnie żona Jarosława, mama dorosłej Adrianny. Jest autorką książek obyczajowych z historią w tle: „Zapach Mazur”, „Barwy Mazur”, „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”. W przyszłym roku ukaże się czwarta książka autorki pt. „Dotyk Mazur”.

Dwa i pół roku temu ukazał się debiut literacki Małgorzaty Manelskiej pt. „Zapach Mazur”, a w jedenaście miesięcy później jego kontynuacja „Barwy Mazur”.
Saga mazurska, bo tak mówią o książkach autorki niektórzy czytelnicy, to wielowątkowa opowieść o Mazurach i ich mieszkańcach. W powieściach Małgorzaty Manelskiej zderzają się dwa światy – teraźniejszość oraz przeszłość. Ukazane są tu współczesne Mazury na tle pięknych jezior i lasów, z ciekawymi miejscami do wypoczynku i rekreacji. Autorka pisze o prostym życiu na prowincji, o samotności, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, o miłości.
Jej książki pokazują również drugą płaszczyznę czasową – przeszłość, Mazury sprzed siedemdziesięciu lat, z ich trudną, bardzo zagmatwaną historią. Bohaterowie, o których pisze to prości ludzie, mieszkańcy ówczesnych Prus Wschodnich, z ich problemami i dylematami życia codziennego. Opisywane wydarzenia rozgrywają się na tle faktów historycznych.

https://m.powiatszczycienski.pl/2020/12/orig/131663866-2308461525944495-7482074691355712251-n-36790.jpg

Kilka słów o treści książek z cyklu „Zapach Mazur”
Główna bohaterka – Julianna Skrocka, pewnego dnia otrzymuje pismo urzędowe z ośrodka pomocy społecznej w Dźwierzutach, z informacją, że w małej wiosce Barwiny mieszka babcia jej byłego męża. Starsza pani jest samotna, potrzebuje pomocy kogoś z rodziny. Trawiona przez szereg wątpliwości Julka postanawia jechać na Mazury, aby spotkać się ze starszą panią. Pewnego styczniowego dnia staje oko w oko z dziewięćdziesięcioletnią Gertrudą Skrocką i nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki między kobietami pojawia się jakaś niewidzialna nić porozumienia, która sprawia, że Julka na skutek różnych życiowych zawirowań zamieszkuje na Mazurach. Pojawia się druga płaszczyzna czasowa - babka Truda, krok po kroku, wprowadza Julkę w świat swojego dzieciństwa i młodości, zapoznaje ją ze swoją rodziną mieszkającą we wsi Dimmern w Prusach Wschodnich…
W książkach Małgorzaty Manelskiej wędrujemy razem z nią ulicami współczesnego Szczytna, Dźwierzut, Olsztyna, dawnego Dymra, Labuszewa, Kobułt, Biskupca.

Więcej na temat autorki i jej twórczości na stronach:
https://www.facebook.com/zapachmazur

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4851810/zapach-mazur?fbclid=IwAR0S6olazYuRNgA2TqGMAaT1ZZjD2THRgjBpIGBar35TyqmY4ImdWvwv3_0

Zobacz także

więcej »