menu

Cała Polska w czerwonej strefie

2020-10-23 11:37:32 (ost. akt: 2020-10-23 12:43:49)

W związku z rekordową liczbą zakażeń zdecydowano, że od soboty, 24 października, w całej Polsce obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. Cała Polska wejdzie do czerwonej strefy.Lista obostrzeń obowiązujących od 24.10:

- W całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkinach itd.
- W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów.
- Wprowadzono również ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę.
- Wśród nowych obostrzeń w strefie czerwonej znalazło się objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych.
- Program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach (wyjątkami od tej zasady będą: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych)
- Dzieci w godzinach 8.00 do 16.00 nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach będą mogły się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych.
- Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności.
- Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej, na określonych warunkach. Pierwszym jest oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc.
- Puby, restauracje zostają zamknięte dla klientów na minimum dwa najbliższe tygodnie. W tym czasie mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos.
- Działalność basenów, aquaparków i siłowni w strefie czerwonej zostaje zawieszona.
- Zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w strefie czerwonej.
- W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.
- Wesela, przyjęcia komunijne i inne uroczystości rodzinne – zostają zakazane
- Transport publiczny – jak podaje serwis rządowy, w strefie czerwonej w pojazdach może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.