W publikowanym cyklu „Ośmiu Podróży” będziemy prezentowali krótkie fragmenty książek Jerzego Woźniaka wraz z archiwalnymi fotografiami, które pomogły autorowi w literackiej "podróży" do przedwojennego Szczytna, Wielbarku, Pasymia, Jedwabna, Rekownicy, Wesołowa i Rudki. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa by odwiedzić opisywane miejsca i sięgnąć po prozę autora.
Opis. Okładka powieści Jerzego Woźniaka "Cyrograf".
Powieści historyczne Jerzego Woźniaka, osadzone w realiach dawnych południowych Prus Wschodnich nawiązują do wydarzeń historycznych pierwszej połowy dwudziestego wieku. Na kartach "Mazura" (wydanie 2015), "Cyrografu" (wydanie 2017) oraz "Fatum" (wydanie2019) autor kroczy śladami mieszkańców miast i wsi byłego Kreis Ortelsburg. Stara się przypomnieć nieistniejące obiekty architektury, zdarzenia, modę, oraz postacie historyczne, które miały wpływ na rozwój naszego regionu przed i w trakcie trwania II wojny światowej.
Opis. Pocztówka przedstawiająca nieistniejącą wieś Małga. Fotografia ze zbiorów Witolda Olbrysia.
Dziś razem z autorem udamy się do miejsca w którym istniała kiedyś wieś Małga. Obecnie przypomina o niej już tylko wieża zrujnowanego kościoła i wspomnienia nielicznych dawnych mieszkańców. W powieści "Cyrograf", Jerzy Woźniak osadził akcję rozdziału "Objawienie z Ulesia" w restauracji Dreyera z Małgi, która została uwieczniona na pocztówce z lat trzydziestych XXw. Jest niedzielne popołudnie 23 sierpnia 1942.
"W gasthausie należącym do Richarda Dreyera w Malga kłębiło się kilkudziesięciu miejscowych chłopów. Dębowy stół ustawiony pośrodku sali otoczony był przez tych najbardziej krzyczących: Olschewskiego, Schlifka, Domsallę i Jakubzika. Na ławach przy oknie siedzieli Spittka, Fomferra i stary Mrowitzki, a także kilkadziesiąt innych postaci, od lat zamieszkujących wieś. Wszyscy ciekawi tego, czego mieli się dowiedzieć."
Cytat ze strony 34 powieści "Cyrograf"
Strona autora: https://www.facebook.com/ksiazkafatum
Więcej na temat nieistniejącej dziś wsi Małga w programie "Mazurskie Tajemnice" autorstwa Przemysława Kaweckiego.