menu

Supersołtys Powiatu Szczycieńskiego. Sylwetka Hanny Deptuły sołtys Zieleńca

2020-10-22 12:00:00 (ost. akt: 2020-10-13 12:20:40)

Jeszcze w październiku poznamy imię i nazwisko Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Laureatkę lub laureata konkursu organizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie i Tygodnik Kurek Mazurski wybrali czytelnicy gazety. Dziś prezentujemy sylwetkę Hanny Deptuły sołtys Zieleńca.

 https://m.powiatszczycienski.pl/2020/10/orig/hanna-deptula-35163.jpg
Opis. Zdjęcie Hanny Deptuły sołtys Zieleńca

Sołtysem jest drugą kadencję. Funkcję tę objęła po dziadku Edmundzie, który sprawował ją ponad 50 lat, będąc pod tym względem absolutnym rekordzistą w powiecie szczycieńskim. To on namówił panią Hannę do tego, by przejęła po nim pałeczkę. Podczas swojej ostatniej kadencji dziadek powoli wdrażał ją w obowiązki sołtysa. – Dużo mu wtedy pomagałam, ucząc się pod jego okiem jak wygląda ta praca i zdobywając doświadczenie – wspomina pani Hanna. W Zieleńcu mieszka od urodzenia. Prowadzi sklep, ma 20-letnią córkę i roczną wnuczkę Wiktorię. W skład sołectwa wchodzą jeszcze dwie wsie: Jakubowy Borek i Łysak.

– Choć zameldowanych jest u nas dość dużo ludzi, to jednak bardzo wielu z nich wyjechało, głównie za granicę – mówi sołtys, dodając, że przeważnie ubywa młodych, a zostają starsi, którzy prowadzą tu gospodarstwa. Obecnie mieszkańcom marzy się zagospodarowanie działki zakupionej przez gminę z przeznaczeniem na boisko. Na razie jednak realizację planów powstrzymuje epidemia koronawirusa. We wsi funkcjonuje wyremontowana jeszcze za kadencji dziadka pani Hanny świetlica, a najmłodsi mieszkańcy mają do dyspozycji plac zabaw.

W wolnych chwilach pani sołtys lubi urządzać sobie wycieczki rowerowe, zajmuje się domem i pomaga córce w opiece nad wnuczką.