menu

Supersołtys Powiatu Szczycieńskiego. Sylwetka Moniki Nietykszyi - Faryn sołtys Krzywonogi

2020-10-17 12:00:00 (ost. akt: 2020-10-19 08:36:01)

Jeszcze w październiku poznamy imię i nazwisko Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Laureatkę lub laureata konkursu organizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie i Tygodnik Kurek Mazurski wybrali czytelnicy gazety. Dziś prezentujemy sylwetkę Moniki Nietykszy - Faryn sołtys Krzywonogi.

https://m.powiatszczycienski.pl/2020/10/orig/monika-nietyszka-faryn-35140.jpg
Opis zdjęcia: Zdjęcie Moniki Nietykszy - Faryn sołtys Krzywonogi.

Funkcję sołtysa sprawuje pierwszą kadencję. Do Krzywonogi sprowadziła się wraz z rodziną kilka lat temu z Olsztyna. Wieś tę jednak znała z letnich wypadów ze swoim przyszłym małżonkiem.

- Przyjeżdżałam w te okolice już jako nastolatka. Wtedy też poznałam nie tylko tę miejscowość, ale też jej mieszkańców – wspomina pani Monika. Podkreśla, że jako sołtys bardzo ceni sobie współpracę z nimi. Zauważa, że są to ludzie skorzy do pomocy innym w potrzebie i otwarci na różne inicjatywy. W integracji lokalnej społeczności pomaga fundusz sołecki, dzięki któremu można sfinansować okolicznościowe imprezy czy zrealizować małe inwestycje służące mieszkańcom, takie jak np. budowa placu zabaw.

Pani Monika jest mężatką, ma dwoje dzieci – 15-letniego syna i 9-letnią córkę. Pracuje jako radca prawny.

Na koniec minionego roku Krzywonoga liczyła 138 mieszkańców. Było to o 7 więcej niż rok wcześniej. W gminie Pasym, podobnie jak w innych częściach powiatu, tendencja jeśli chodzi o liczbę mieszkańców jest raczej spadkowa. Krzywonoga należy więc pod tym względem do wyjątków. Pani Monika napływ ludności tłumaczy atrakcyjnym położeniem wsi, bliskością lasów i jeziora. Do tego stosunkowo blisko stąd do stolicy regionu – Olsztyna i powiatu – Szczytna. Dzieci z Krzywonogi w większości uczęszczają do nieodległej Szkoły Podstawowej w Tylkowie, którą sołtys, jako matka uczniów, bardzo sobie chwali za indywidualne podejście do dzieci oraz realizację ciekawych programów.