menu

Supersołtys Powiatu Szczycieńskiego. Sylwetka Elżbiety Pałasz sołtys Jedwabna

2020-10-16 07:30:00 (ost. akt: 2020-10-12 14:32:18)

Jeszcze w październiku poznamy imię i nazwisko Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Laureatkę lub laureata konkursu organizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Szczytnie i Tygodnik Kurek Mazurski wybrali czytelnicy gazety. Dziś prezentujemy sylwetkę Elżbiety Pałasz sołtys Jedwabna.

https://m.powiatszczycienski.pl/2020/10/orig/elzbieta-palasz-35105.jpg
Opis zdjęcia: Zdjęcie przedstawia Elżbiety Pałasz sołtys Jedwabna.

Sołtysem jest pierwszą kadencję. Co prawda urodziła się w Szczytnie, ale większość życia związała z Jedwabnem. Rodzinne korzenie pani Elżbiety sięgają Małopolski, skąd pochodził jej tata. Będąc w wojsku na Mazurach poznał swoją przyszłą żonę i tu się osiedlił.

Sołtys od 37 lat jest żoną Jerzego Pałasza, długoletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie. Mają jednego syna, który mieszka i pracuje w Anglii. Doczekali się trojga wnucząt, z których najmłodsze ma rok. Pani Elżbieta od 40 lat pracuje jako pielęgniarka w Przychodni Lekarskiej „Wamed” w Jedwabnie. Zdradza, że do kandydowania na sołtysa namówili ją znajomi. Przyznaje, że choć nie jest to łatwa funkcja, to w każdej chwili może liczyć na wsparcie koleżanek i znajomych, a także sprawującej opiekę nad sołectwami sekretarz UG Jedwabno Jolanty Drężek.

W tym roku inwestycje związane z realizacją funduszu sołeckiego, z powodu epidemii koronawirusa, opóźniły się, ale pani Elżbieta ma nadzieję, że uda się je wykonać. W Jedwabnie z tej puli planowano montaż pompy na stawie w parku. - Ma ona za zadanie oczyścić akwen, który obecnie jest zarośnięty rzęsą i brudny – mówi sołtys, dodając, że pompa – fontanna poprawi także estetykę parku. Na wyglądzie tego miejsca zależy jej szczególnie, bo to obecnie najbardziej reprezentacyjny punkt Jedwabna i to tu odbywają się najważniejsze gminne imprezy, takie jak dożynki czy festiwal folklorystyczny. Chwali ideę funduszu sołeckiego, zastrzegając jednak, że pochodzące z niego środki powinny być wydawane raczej na trwałe inwestycje służące mieszkańcom przez lata, a nie na imprezy.

W wolnych chwilach, których, jak przyznaje, nie ma zbyt wiele, lubi spacerować po lesie. - Mam wtedy czas tylko dla siebie – mówi pani Elżbieta.