menu

Dzieje się w Powiecie: spektakl muzyczny "Rarytas" w Dźwierzutach.

2020-08-05 09:38:26 (ost. akt: 2020-08-05 09:41:47)

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA oraz Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach zapraszają na spektakl muzyczny "Rarytas", który odbędzie się w7 sierpnia w GOK Dźwierzuty.

Zapraszamy na widowisko artystyczne "Rarytas", które odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach. Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki. Ilość miejsc ograniczona. Możliwa rezerwacja telefoniczna 89-621-12-80.

Spektakl "Rarytas" ma formę wywiedzioną z tradycyjnej gawędy opowiadanej za stołem, snutej do wtóru muzyki i śpiewu. Punktem wyjścia, a zarazem osią wydarzenia jest wzorowana na opowieściach chasydów historia o Pinkasie ("Rarytas" z tomu "Barwinkowy wianek" Stanisława Vincenza) opowiadana przez aktora Wolfganga Niklausa animującego drewniane figury. Przez cały spektakl rozbrzmiewa żywa muzyka - huculskie i żydowskie melodie, ekstatyczne freilachy, chasydzkie niguny.

Część koncertowa rozpoczynająca wieczór jest przede wszystkim przywołaniem atmosfery wielokulturowego tygla, jakim zawsze były Karpaty. Artyści korzystają z oryginalnego instrumentarium (skrzypce, huculskie cymbały, akordeon, rumuński baraban, pasterskie fujarki, koboz), a wykonują melodie i pieśni ludów zamieszkujących tamte tereny, których nauczyli się od wiejskich muzykantów i zgromadzili w czasie swoich licznych wypraw w tamte rejony.

Prawdziwym "rarytasem" będzie też strona wizualna przedsięwzięcia - obrazy tworzone na żywo w unikatowej technice malowania piaskiem przez znakomitą artystkę Katarzynę Perkowską.

Wykonanie "Historii o Pinkasie": Johann Wolgang Niklaus,
Reżyseria: Wacław Sobaszek
Lalki: Małgorzata Dżygadło-Niklaus,Tadeusz Piotrowski
Muzyka: "Kwartet Wiejski" (Robert i Ewa Wasilewscy, Jacek Hałas i Alicja
Choromańska-Hałas) oraz Wolfgang Niklaus Malowanie piaskiem: Katarzyna
Perkowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa
Warmińsko-Mazurskiego, Powiatu Szczycieńskiego