menu

11 Listopad - Narodowe Święto Niepodległości.

Szanowni Państwo!

Obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości! 11 listopada 1918 r. Polska powróciła na mapy świata. Upamiętnieniem tego wydarzenia jest Narodowe Święto Niepodległości. Z szacunkiem i czcią obchodzimy najważniejsze święto narodowe. 123 lata trwała niewola i próba usunięcia na stałe Polski z map świata. Przez ten okres nasz kraj był nękany wojnami, zrywami narodowościowymi, przesiedleniami, deportacjami, rusyfikacją, germanizacją i innymi formami nacisku. Jednak My - naród Polski, jesteśmy narodem walecznym i honorowym, dlatego nigdy się nie poddaliśmy a wieczny duch niepodległości tkwił w Polakach przez cały czas. Człowiek musi być wolny, musi mieć prawo decydowania o sobie. Ale nie można tego mieć nie żyjąc w wolnym i niepodległym kraju. Ziściło się wreszcie marzenie milionów Polaków. Odzyskaliśmy upragnioną niepodległość!
Zawsze pamiętajmy o tamtych wydarzeniach, o krwi przelanej za naszą wolność. Pielęgnujmy tożsamość narodową. Dziś upamiętniamy bohaterów wszystkich walk niepodległościowych, I i II Wojny Światowej oraz tych, którzy poświęcili się dla Polski w czasach PRL-u.
Z wielką radością i należytym szacunkiem uczcijmy pamięć tamtych dni.

Starosta Szczycieński
Jarosław Matłach


Jędrzej Moraczewski, członek Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Galicji pisał:
"Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony! Nie ma "ich"! Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic! Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast. Robotnik, urzędnik porzucali pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach..."