menu

Zespół Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Gotuj lokalnie".

Zespół Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie zakwalifikował się do udziału w projekcie edukacyjnym skierowanym do ponadgimnazjalnych szkół o profilu gastronomicznym. „Gotuj Lokalnie” to program promujący tradycyjne polskie produkty żywnościowe oraz możliwości ich najlepszego wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej.
Udział w projekcie zapewniło szkole opracowanie oryginalnego przepisu, którego głównym składnikiem jest antrykot wołowy w towarzystwie produktów regionalnych. Propozycją reprezentantów szkoły, Anety Kalinowskiej i Michała Denesiuka był przepis na steki rozmarynowe z antrykotu marynowanego w mazurskiej okowicie z miodem gryczanym, palone w sianie z mchem i leszczyną, z kaszą owsianą z orzechami laskowymi, serem kozim, borowikami i jarzębiną z dodatkiem tłuczonego jabłka z pasternakiem i czarnuszką.
Nauczyciele mają już za sobą pierwszy etap projektu – szkolenie przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z uczniami w szkołach. Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 5-6 kwietnia br. w Warszawie, nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę nt. wołowiny i zdobyli umiejętności praktyczne wykorzystania jej w nowoczesnej kuchni polskiej. Dodatkowym atutem zajęć były warsztaty z kuchni molekularnej. Dalsza część realizacji programu zakłada dwumiesięczne zajęcia warsztatowe w szkołach, podczas których nauczyciele będą odkrywać produkty regionalne i uczyć się praktycznie wykorzystywać je w kreowaniu nowych potraw. Finałem działań projektowych jest konkurs kulinarny dla uczniów. Zadaniem konkursowym jest opracowanie przepisu na danie główne, którego głównym składnikiem jest wołowina oraz min. dwa produkty regionalne. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybierze 10 najlepszych propozycji, których autorzy zostaną zaproszeni na finał konkursu. Nagrodą w konkursie dla uczniów jest kurs kulinarny
w Akademii Marcina Budynka. Projekt „Gotuj Lokalnie” jest inicjatywą Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”. Parterem projektu jest Akademia Kulinarna Marcina Budynka, a Fundacja Szefów Kuchni objęła wsparciem merytorycznym. Projekt promuje regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. Udział w programie daje młodym adeptom sztuki kulinarnej także możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Uczestnicy mają także szansę sprawdzenia swoich umiejętności podczas udziału w ogólnopolskich konkursach kulinarnych.