menu

Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Autor: Paweł Krassowski

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Szczytnie w dniu 11 listopada br. miały jak co roku niezwykle podniosły charakter. Msza Święta za Ojczyznę rozpoczęła się o godz. 11:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali za Kompanią Honorową z JW. 2031 w Lipowcu i Pocztami Sztandarowymi ulicami miasta Szczytna pod Pomnik Orła Białego. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, nastąpiła uroczysta zmiana Warty Honorowej a następnie przemówienia Starosty Szczycieńskiego Jarosława Matłacha i Dowódcy Jednostki Wojskowej i Garnizonu Jednostki Wojskowej w Lipowcu ppłk Krzysztofa Lisa, Apel Poległych, odśpiewanie przez Kompanię Honorową Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Salwa Honorowa. W swoim przemówieniu Starosta Szczycieński powiedział „Tylko w suwerennej, silnej i sprawiedliwej Polsce będziemy mogli przejść przez nasze życie w zgodzie z wartościami, które od tysiąca lat kształtują naszą tożsamość. Siła państwa bierze się z szeroko pojętego patriotyzmu: pracy, zdolności do poświęceń, poczucia obowiązku, troski o ducha narodowego, zgody i społecznej odpowiedzialności. Dobro ojczyzny musi być wartością najwyższą, jednoczącą wszystkich obywateli wokół wspólnej sprawy, ponad wszelkimi podziałami”.
Pod pomnikiem wiązanki złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, partii i stowarzyszeń oraz innych instytucji. Na zakończenie uroczystości, dzieci z Przedszkola Nr 9 „Kubuś Puchatek” w Szczytnie wypuściły w niebo białe i czerwone balony, symbolizujące barwy narodowe. Po uroczystościach w Zespole Szkół Nr 2 w Szczytnie wystąpił Chór „Kantata”.
Jednostka Strzelecka 1033 oraz Liga Obrony Kraju zorganizowała na strzelnicy przy ul. Moniuszki, strzelecki piknik „10 strzałów dla Ojczyzny”. To pierwsza taka akcja, która, jak zapewniają organizatorzy wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości.